Ciekawostki o higienie w Chinach

Najważniejszy doroczny festiwal w Chinach obchodzony jest zgodnie z cyklami kalendarza księżycowego, od końca stycznia do końca lutego. Nazywa się Spring Festival, lub Chiński Nowy Rok. Trwa 15 dni od końca roku księżycowego. W 2019 roku przypada on 5 lutego, kiedy to witamy rok Świni.
Dla chińskich rodzin, rozproszonych po całym świecie, obchody Nowego Roku stanowią powrót do starych tradycji. Składa się wówczas ofiary dla bóstw i duchów przodków, modli do Buddy i sprząta dom na szczęście. Brud zgromadzony w ciągu minionego roku ma zrobić miejsce dla szczęścia w nowym.
Uważajcie jednak, ponieważ w Chinach mycie włosów lub pranie ubrań przez pierwsze trzy dni w roku może przynieść pecha.

W ciągu pierwszych dwóch dni nowego roku księżycowego obchodzone są urodziny bóstwa wody,
Chińskie słowo oznaczające włosy - 发 - jest identyczne jak pierwsze słowo wyrażenia stać się bogatym - 发财. W Chinach przywiązuje się ogromną wagę do czystości ulic, które są wyjątkowo schludne, bez śmieci i zanieczyszczeń, chociaż panuje na nich wielki ruch. Jak to możliwe? Duża liczba śmieciarzy. 

Jeszcze niedawno turyści opowiadali niewiarygodne historie o tym, jak wyglądają łaźnie publiczne. Dziś sytuacja zmieniła się znacznie dzięki tak zwanej „rewolucji toaletowej”, która trwa od 2015 r. Miała ona na celu poprawę jakości życia obywateli i turystów w całym kraju.

Według oficjalnych danych w ciągu zaledwie dwóch lat od początku tej rewolucji Chiny zainstalowały 68 tysięcy publicznych toalet, które są coraz bardziej zaawansowane technologicznie.