Czystość, Publiczne łaźnie na świecie

Lato to czas, kiedy ludzie często odwiedzają takie miejsca jak baseny, plaże i kąpieliska. Miliony ludzi na całym świecie podróżują do: hoteli, pensjonatów, kąpielisk, schronisk górskich, gdzie występują publiczne łazienki. Dlatego nasza “czysta historia” tego miesiąca wskaże Wam najczystsze łaźnie publiczne, odkrywając przy okazji ciekawostki typowe dla niektórych krajów. Dedykujemy ją tym, którzy dbają o higienę przede wszystkim, nawet podczas podróży.
W tym temacie technologia może być z pewnością pomocna. Faktem jest, że coraz więcej aplikacji odnosi się do higieny i sprzątania, jak np. aplikacja, która pokazuje, jak myć ręce lub aplikacja, która zdradza sekrety idealnej higieny jamy ustnej. Są też darmowe aplikacje na smartfony, za pomocą których użytkownicy publikują recenzje, zdjęcia i adresy publicznych toalet. To praktycznie prawdziwa sieć społecznościowa poświęcona fizjologicznym potrzebom turystów z całego świata, bardzo przydatna w podróży, ponieważ udostępnia wszelkie informacje na temat toalet, czy mają samoczyszczące się sedesy lub czy są przystosowane dla osób niepełnosprawnych itd.
Kiedy podróżujecie z miejsca na miejsce, pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy z pewnością jest czystość oraz różne zwyczaje i nawyki, ale także architektura, design i meble. Różnice w sposobie projektowania toalet publicznych nie tylko mogą nam wiele powiedzieć o świadomości obywatelskiej mieszkańców danego kraju, ale ogólnie pokazują wcielenie w życie praktycznego hasła: czyszczenie czyni czystość.
Pomyślcie tylko, jak niekulturalne i niecywilizowane jest pozostawienie miejsca publicznego nieczystym. Jeśli mówimy o sprzątaniu, krajem o największej świadomości  obywatelskiej zdaje się być Japonia, gdzie znajdują się jedne z najbardziej innowacyjnych łaźni publicznych na świecie. Są to publiczne łazienki łączące estetykę i funkcjonalność.
Na przykład w Tokio - w budynkach Marunouchi, Chiyoda-ku, Grand Tokyo North Tower i na stacjach - toalety wyposażone są w tzw. "toto-washlets", pozytywne zaskoczenie dla osób, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z tym urządzeniem. Jest to samoczyszczące ramię, które biegnie wzdłuż osi toalety, rozpylając wodę w kontrolowanej temperaturze.
Każda toaleta wyposażona jest w pilota do podgrzewania ergonomicznie ukształtowanego siedzenia, a do serii “cuda nigdy się nie kończą” można włączyć "otohime", urządzenie, które doskonale maskuje każdy rodzaj hałasu nagraniami płynącego strumyka lub fal oceanu.
Na Malcie, w stolicy Valletta, lokalna administracja przyjęła kreatywną strategię rozwiązania problemu złych warunków publicznych toalet i zleciła firmie architektonicznej nadanie nowego życia tym miejscom na wystawie sztuki współczesnej, czyniąc ich częścią sztuki i kultury.
W Lizbonie w Portugalii w Praca do Comèrcio jest "najseksowniejsza toaleta na ziemi", kolorowa i niezależna toaleta, która zamienia się w sklep. Firma, którają zbudowała, sprzedaje również inne produkty. Korzystanie z toalety kosztuje 50 centów, ale gwarantuje także inne higieniczne wrażenia.
W Sydney publiczne toalety w Centennial Park Amenities są zanurzone w zieleni i doskonale zintegrowane z otaczającą przyrodą, dzięki mechanizmowi usuwania odpadów ekologicznych i innowacyjnym liniom budynku.
W Europie opracowano rozwiązanie problemów związanych ze "spontanicznym oddawaniem moczu", zwłaszcza w pobliżu szczególnie zatłoczonych miejsc. Nazywa się je "pop-up bathrooms" - jest to, pojawiający się w określonych porach dnia, cylinder ze stali nierdzewnej, który zawierają toaletę i maleńki zlew. Urządzenie to znajduje się w Cambridge Circus w Londynie, Rembrandt plein w Amsterdamie, Shaftesbury Square w Belfaście i innych miastach w Europie.