Higiena? W pracy?

W biurze należy przestrzegać pewnych zasad codziennej higieny, zarówno dla własnego samopoczucia, jak i komfortu Waszych współpracowników. Uczciwość, edukacja, szacunek i czystość to podstawowe aspekty wspólnych przestrzeni. Niektóre święta: krajowe i międzynarodowe celebrują znaczenie porządku i higieny w miejscu pracy (i nie tylko): na przykład, globalny Dzień Mycia Rąk (15 października) wspiera mycie dłoni; Światowy Dzień Sprzątania Biurka w Biurze (8 listopada) przypomina o konieczności zorganizowania własnej przestrzeni roboczej; Dzień "Oczyść swój komputer" (12 lutego) podkreśla potrzebę zrobienia porządków na swoim komputerze, aby działał lepiej.
Niektóre kultury świata mają bardzo surowe zasady higieny. Jak już wspomniano, w Japonii grubiaństwem jest wydmuchiwanie nosów publicznie, w zimie, w przypadku zimnej pogody, Japończycy jako znak szacunku noszą maskę, która zakrywa nos i usta, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Kilka lat temu w Japonii została opublikowana, książka zatytułowana "Sojido. Ścieżka do czystości (autorstwa Hidesaburo Kagiyama). Podręcznik identyfikuje  do wykreślenia zasady mające na celu poprawę sytuacji osób, firm i społeczeństwa w oparciu o pięć wytycznych postępowania: wybór tego, co jest naprawdę przydatne w miejscu pracy ("seir"); reorganizacja obiektów tak, aby mogły być łatwo zlokalizowane ("seiso"); czyszczenie pomieszczeń w określonych godzinach zgodnie ze standardowymi czasami (shitsuke); udział menedżerów i nauczycieli w sprzątaniu w celu pokazania dobrego przykładu i kształtowania wzorców.
Przyjrzyjmy się teraz bliżej tym nielicznym, ale wartych wcielenia w życie zasadom postępowania w życiu biurowym.

Zadbajcie o powietrze:
Dobrze byłoby otworzyć okna po wejściu do biura. Wietrzenie pomieszczenia (co najmniej dwa razy dziennie) jest bardzo ważne: w zamkniętych przestrzeniach bakterie rozmnażają się i bardzo trudno jest uniknąć infekcji. Poza tym otwieranie okien pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

Często myjcie ręce:
Kiedy spędzacie wiele godzin poza domem, nie można zapominać o umyciu rąk. W drodze do pracy (zwłaszcza, jeśli korzystamy z transportu publicznego) oraz w biurze, dotykamy (nie zdając sobie z tego sprawy) wielu przedmiotów: mycie rąk, szczególnie przed posiłkami, jest podstawową praktyką higieniczną w celu zapobiegania infekcjom wirusowym i bakteryjnym. W związku z tym ważne jest unikanie wkładania rąk do ust lub tarcia oczu palcami po dotknięciu komputera, uchwytów autobusu lub deski sedesowej.

Nie używajcie ponownie plastikowych butelek:
Jeśli jesteście przyzwyczajeni do butelkowanych napojów w pracy,musicie wiedzieć, że sztywne plastikowe pojemniki na bazie poliwęglanu nie powinny być ponownie używane: napełniane więcej niż raz uwalniają substancję, bisfenol, która jest szkodliwy do zdrowia.