Influncerzy sprzątania

Słowo influencer nie jest nowe. Jest osoba, zdolna w pewnej dziedzinie do wpływania na wybory szerszej grupy. Mówimy o dyktatorach mody, artystach dyktujących nowe trendy w sztuce, autorytetach wyznaczających nowe standardy w kwestii jedzenia nawet w świecie higieny.

Influencerzy to zjawisko, które ma swój rodowód w internecie, jednak jego efekty wykraczają poza świat wirtualny.
W mediach społecznościowych obok blogerów modowych, książkowych, specjalizujących się w urodzie  lub zdrowiu, są też specjaliści od sprzątania, którzy nie tylko prezentują sekretne triki używane do uzyskiwania lśniących powierzchni, ale dzielą się również radami, jak zoptymalizować proces sprzątania, by minimalnym wysiłkiem osiągnąć maksymalne efekty. My z Regina Blitz jesteśmy zainteresowani tym zjawiskiem i zbadaliśmy jego pochodzenie.

Wydaje się, że trend zaczął się od książki „Magia Sprzątania” japońskiej autorki Marie Kondo, jest gorącą zwolenniczką stosowania w życiu codziennym zasady mniej znaczy więcej. Jej cel? Stworzenie takiej formuły porządku, w którym bez wysiłku można pochować rzeczy, a następnie bez problemu je znaleźć.
Zasada pierwsza - wyrzuć wszystko, co nie jest potrzebne. Szok? Może, ale można to robić stopniowo i rozważnie, niepotrzebne rzeczy rozdając lub poddając recyclingowi.
To jeden ze sposobów na kompulsywne zakupy, które zapełniają dom przedmiotami, pochłaniają energię i czas wolny. Pomaga na to również proces twórczy „zrób to sam”, który poprawia także jakość codziennego życia. Możesz więc na przykład zamienić stare puszki w piękne lampiony i rozdać je znajomym.

Na zdjęciach pokazujących efekty pracy Marii Kondo widzimy komody z idealnie uporządkowanymi szufladami według rodzaju, płci i koloru, czego zazdrościć może każdy fan obsesyjnego porządku. Ale w jej przypadku ten stan został osiągnięty bez stresu i wielkiego wysiłku. Jej sukces był tak spektakularny, że platforma Netflix wyprodukowała serial poświęcony jej pomysłom.

Dziś Maria Kondo nie jest jedyna. Trendy w obszarze sprzątania wyznacza również wiele innych osób. Na przykład Giulia Greppo, Sophie Hinchiliffe czy Lynsday Crombie, której hasłem jest „czysta przestrzeń to szczęśliwa przestrzeń”.

W praktyce sprzątanie na ekranie nie jest żadną nowością. Wystarczy wspomnieć „Buried in the house”, serial poświęcony poważnym konsekwencjom kompulsywnego gromadzenia rzeczy i procesowi jego leczenia lub „Nightmare Houses”.