Niebieskie jak... najczystsze miasta na świecie

*Słynny most pomiędzy Danią i Szwecją (Øresund Bridge)

Dziś opowiemy wam o czystości, a przede wszystkim o odpowiedzialności obywatelskiej, ponieważ zabierzemy was do odkrycia najczystszych miast na świecie! Wiecie, że sprzątanie i rytuały, który mu towarzyszą są związane w wielu kulturach z określonymi wydarzeniami? Święta, uroczystości, rocznice to te chwile, kiedy higiena i czystość odzwierciedlają czystość sfery wewnętrznej.

Podejmowane są globalne wysiłki, aby zagwarantować dostęp do urządzeń sanitarnych jak największej liczbie osób na całym świecie, które niestety dziś nie mają takiej możliwości. W różnych miastach zwiększono wysiłki, aby zagwarantować publiczne kąpiele w higienicznych i funkcjonalnych warunkach.
Poniżej przedstawiamy kilka pozytywnych informacji, a lista najczystszych krajów i miast na świecie niech stanie się wzorem. Przede wszystkim należy się cieszyć, że w Europie stale monitoruje się jakość powietrza, którym oddychają jej mieszkańcy. W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie wpływem, jakie miasto wywiera na nasze zdrowie i w odpowiedzi na nie rodzą się aplikacje takie jak Plume Air Report. Do pobrania na tablet lub smartfona, została opracowana przez Plume Labs, firmę zajmującą się technologią środowiskową, której celem jest zwalczanie zanieczyszczeń atmosferycznych. Aplikacja porównuje dane z różnych źródeł, takich jak stacje monitorujące organy publiczne, prognozy pogody, modele atmosferyczne i CAMS (program kosmiczny UE Copernicus), i dostarcza nam informacji o jakości powietrza w miejscu, w którym się z niej korzysta.

Ale przejdźmy do naszego rankingu, w którym na szczycie znajduje się Europa Północna. Firma konsultingowa DualCitizien przygotowała raport „Global Green Economy Index 2018”, który ocenia politykę i działania gospodarki ekologicznej realizowanej przez różne państwa, z uwzględnieniem decyzji rządów dotyczących zmian klimatu oraz marketing i inwestycje na rzecz środowiska i wydajność systemu. Szwecja jest tam na pierwszym miejscu, a następnie Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Finlandia. Polska jest na 106 miejscu, za Rosją, Tunezją i Gwineą Równikową, przed Bułgarią, Czadem i Libanem. W rzeczywistości trudno jest dokonać jednoznacznej klasyfikacji. Ze względu na jakość powietrza, środowisko i zielony styl życia kraje są na niższych czy wyższych miejscach w rankingu, ale niektóre pojedyncze miasta mogą zmienić tę kolejność. Oczywiście Sztokholm (na zdjęciu) jest na pierwszym miejscu, Berno, Reykjavik, Oslo to zielone miasta.
Ale „zielony” to słowo, które pojawia się również w Madrycie, na przykład dzięki doskonałemu transportowi publicznemu i dużym obszarom zamkniętym dla ruchu samochodowego, co wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Ottawa w Kanadzie, jest zielona, dzięki 320 kilometrom kwadratowym zieleni, w której jest zanurzona i które są do dyspozycji mieszkańców żyjących w harmonii z naturą. Wellington w Nowej Zelandii od lat angażuje się w innowacyjne projekty energetyczne, zwłaszcza w zakresie usuwania odpadów i poprawy efektywności energetycznej ze źródeł ekologicznych. Podsumowując: w licznych rankingach miasta zajmują różne pozycje w zależności od przyjętych kryteriów, od jakości życia do obecności zieleni, od liczby samochodów do jakości powietrza i wody, od usuwania odpadów do stylu życia poszczególnych obywateli, co za każdym razem prowadzi do nieco odmiennych wyników.
Ważne jest jednak by zwrócić uwagę, jak cały świat stara się poradzić sobie z zagrożeniami dla środowiska i, które obecnie są na szczęście w centrum uwagi i zajmują ważne miejsce w Agendzie ONZ 2030.

Weźmy więc przykład z zielonych miast, by nasza historia, kiedy zostanie w przyszłości opowiedziana, była czystą historią.