Pies w domu a utrzymanie czystości

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak oprócz radości wiąże się z nim mnóstwo obowiązków i wyrzeczeń. Największym wyzwaniem jest utrzymanie w domu czystości. Nawet, jeśli domownikom nie przeszkadza wszędobylska sierść i ślady łap na świeżo umytej podłodze, to miejmy na względzie, że czasem gościmy w naszym domu innych.
Co zatem jest największym utrapieniem? Każdy bez wahania odpowie – sierść. I nie ma tu znaczenia jak długą ma nasz przyjaciel. Każdy pies ją gubi, co mniej lub bardziej rzuca się w domu w oczy. Kolejnym problemem są ślady łap, zwłaszcza po powrocie ze spaceru. Niektórym może też przeszkadzać zapach psa. Pewnie dałoby się wskazać ich jeszcze wiele, ale czymże one są w przy merdającym na powitanie ogonie :)
Ale weźmy się za porządki. Mamy dla Was kilka rad jak je sobie i na co szczególnie zwracać uwagę.
1.    Odkurzanie. Trzeba to robić bardzo często – nawet każdego dnia. Jeśli mamy panele, drewno bądź kafle na podłogach, sprawa jest prosta. W przypadku wykładzin dywanowych i dywanów jest już gorzej. Sierść potrafi wbijać się i wkręcać we włosy dywanu stając się trudna do usunięcia. W takiej sytuacji pomaga dość dużej mocy odkurzacz wyposażony w turbo szczotkę.
2.    Niwelowanie zapachu. Psiarze go nie czują, inni tak. Zapobiec się temu nie da. Nie zalecamy częstego kąpania psa, bo to nie jest dla niego zdrowe. Można jednak jego woń maskować. Po pierwsze warto co jakiś czas prać, lub jeśli to niemożliwe, wietrzyć psie legowisko. Pachną również jego smycz, szelki i obroże, które także należy czyścić lub prać. Jeśli Waszemu psu zdarzyło się popuścić w domu, wyczyśćcie to miejsce intensywnie pachnącym detergentem, który zniechęci psa do robienia tego w przyszłości. Ogólny zapach w domy poprawią standardowe metody: świece zapachowe, olejki eteryczne, odświeżacze itp.
3.    Sierść na meblach tapicerowanych. Jeśli pozwalamy naszemu psu leżeć na kanapie, musimy liczyć się z tym, że sierść na niej zostanie. Z mebli materiałowych łatwo usuwa się ją gumową rękawiczką lekko zwilżoną w czystej wodzie. Są też przeznaczone do tego gumowe szczotki, działające na podobnej zasadzie. Dobrze sprawdza się też taśma klejąca owinięta wokół dłoni klejem na zewnątrz. Jeśli nie chcemy narażać naszej kanapy na zniszczenie możemy zastosować narzuty, których wybór jest ogromny a przy okazji same w sobie stanowią element dekoracyjny.
4.    Psie zabawki od czasu do czasu należy umyć. Wystarczy ciepła woda i odrobina płynu do mycia naczyń.
5.    Miski zawsze muszą być czyste. Jeśli Wasz pies rozrzuca jedzenie podczas posiłku podłóżcie pod miski matę lub podkładkę, a samo miejsce wybierzcie tak, aby łatwo było je szybko sprzątnąć. Nie jest dobrym sposobem kupowanie większych misek. Większa miska sprawi, że nieświadomie będziemy dawać naszemu czworonogowi więcej jedzenia.
6.    Ślady psich łap, brud i błoto. Do takich sytuacji w ogóle nie powinniśmy dopuścić. Pies po każdym spacerze powinien mieć wycierane łapy. Nawet, kiedy nie pada deszcz czy śnieg. Warto przyzwyczaić psa do tego od początku i stworzyć z tego rytuał. Przy czyszczeniu łap sprawdzą się doskonale ręczniki Regina :)
Na koniec mamy dla Was jeszcze kilka szybkich rad:
1.    Często czeszcie psa
2.    Kupcie zapas rolek do czyszczenia odzieży
3.    Sprzątajcie często, a będziecie sprzątać mniej
4.    Wyrzucajcie niedojedzone naturalne gryzaki
5.    Sprzątajcie psie zabawki na jedno miejsce
Może wygląda to na szereg czasochłonnych obowiązków, ale tak nie jest. Systematyczność ograniczy uciążliwość a radość z posiadania psa będzie podwójna :)