Powitalne gesty w różnych kulturach

Uniwersalny, pozbawiony wszelkich kontekstów gest uścisku dłoni podczas powitania jest bardzo powszechną praktyką na Zachodzie. W Azji zaś jest to nietypowe, a czasem wręcz nie na miejscu. W Azji, gdzie fizyczny kontakt z nieznajomymi nie jest dobrze przyjęty funkcjonują zupełnie inne formy powitania. W Tajlandii, Kambodży i Indonezji na powitanie nie podaje się ręki, tylko wykonuje gest wai - złożonymi jak do modlitwy dłońmi dotyka się czoła, pochylając jednocześnie lekko głowę. W Indiach podczas przywitania wolno dotykać dłoni, ale tylko osoby tej samej płci.

W Chinach powitanie przyjęło formę skinienia głową, zaś w przypadku znaczącej różnicy stanowisk czy wieku - skłonienia górnej części ciała.

W Japonii elementem przywitania jest głęboki ukłon - wyraża on szacunek, jakim darzymy osobę, z którą się witamy. Ukłon obowiązuje zarówno mężczyznę jak i kobietę. W tym celu należy zgiąć się w pasie około 30 stopni. Jeśli chcemy wyrazić swój wielki szacunek powinniśmy zgiąć się bardziej niż osoba, z którą się witamy. W kontaktach biznesowych podwładny zawsze kłania się niżej od przełożonego. Podczas ukłonu nie wolno patrzeć prosto w oczy, odczytywane jest to bowiem jako oznaka arogancji.
Mężczyźni podczas ukłonu powinni trzymać dłonie płasko na kolanach, natomiast kobiety powinny mieć dłonie złożone przed sobą.

Na Filipinach podczas powitania Filipińczycy wykonują piękny gest zwany Mano. Chwytają dłoń starszej osoby i delikatnym ruchem przykładają ją sobie do czoła. Gest ma na celu okazanie szacunku dla starszych.

Mieszkańcy Nowej Zelandii witają się tradycyjnym dla nich gestem - stykają się czołami i nosami jednocześnie.

Tybetańczycy w geście powitania wysuwają delikatnie język, aby pokazać, że nie są reinkarnacją bezlitosnego, tybetańskiego króla żyjącego w IX wieku, który miał notorycznie czarny język.

W Arabii Saudyjskiej na powitanie wszyscy używają zwrotu „salam alejkum”, czyli „pokój Wam”. Zwykle tym słowom towarzyszy „nosowy pocałunek” i objęcie ramienia drugiej osoby, podczas gdy ona obejmuje ramię przeciwne.

Mieszkańcy Tuwalu (polinezyjskie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Spokojnym, w połowie drogi pomiędzy wyspami Hawajów i Australii) w geście powitania biorą głęboki wdech, jednocześnie naciskając przy tym oba policzki.

Zatem dobra rada - zanim udacie się do Azji sprawdźcie dokładnie obowiązujące tam zasady savoir-vivre’u.