Różne zastosowanie przedmiotów codziennego użytku

Wiele przedmiotów codziennego użytku posiada elementy, na które nie zwracamy uwagi i uważamy je za coś absolutnie naturalnego. Często nie znamy ich genezy lub przeznaczenia, ale wydaje nam się, że nie można się bez nich obejść. Wszystko wynika z przyzwyczajenia.

1. Otwory w rączkach patelni i garnków.
Wykorzystujemy je do powieszenia naczyń na haczykach, wydaje się więc, że nie ma w tym żadnej zagadki. Otóż nie! Ich pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne. Służyły do włożenia łyżki lub łopatki podczas gotowania, by po wymieszaniu przygotowywanej potrawy, nie kłaść ich na blacie.

2. Szuflada pod piekarnikiem w kuchenkach gazowych
Wykorzystujemy ją do przechowywania garnków i patelni i uznajemy za bardzo praktyczne rozwiązanie. Tymczasem została wymyślona w innym celu. Ponieważ powietrze w niej odgrzewa się od piekarnika, służy do utrzymywania w cieple już przygotowanych potraw, gdy tymczasem reszta dopiero się gotuje.

3. Malutka kieszonka w dżinsach
Jest tak oczywistym szczegółem, że w ogóle nie zastanawiamy się, czemu ma służyć. Niektórzy wykorzystują ją do chowania drobnych monet, lub innych drobiazgów. Tymczasem jej rodowód jest bardzo stary i sięga czasów zegarków na łańcuszku, które właśnie w niej noszono.

4. Schowek w desce rozdzielczej.
Bardzo przydatny element wnętrza naszych aut. Można w nim schować wszystko potrzebne na drogę: dowód rejestracyjny, mapy, portfel, ręcznik papierowy Regina, zabawkę dla dziecka. Początkowo służył jednak do trzymania tylko jednej rzeczy – rękawic. W początkach ery motoryzacyjnej kierowca nie mógł się bez nich obejść, a musiały być zawsze pod ręką. 

5. Mała pętelka na plecach koszul męskich
Występuje w wielu eleganckich modelach. Uznajemy ją za część zamysłu estetycznego projektanta, bez żadnej konkretnej funkcji. Tymczasem kiedyś służyła do wieszania ubrania na haczyku, co praktykowali marynarze, którzy na statkach mieli naprawdę niewielkie szafki.

6. Przykrywka do kubka z kawą
Oczywiście, że taka przykrywka nie służy niczemu innemu niż zamknięciu kubka, ale można jej użyć również jako podkładkę pod kubek. Jest tak wyprofilowana, że doskonale do niej pasuje.