Światowy Dzień Mycia Rąk

W tym miesiącu czysta historia dotyczy bardzo ważnej, codziennej czynności.
15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Pamiętajmy o nim, bo przecież wielokrotnie w ciągu dnia podnosimy je do ust, pocieramy nimi oczy, podajemy je obcym, znajomym i członkom rodziny.
Pierwszy raz Dzień Mycia Rąk był obchodzony w 2008 roku przez ponad 120 milionów ludzi na całym świecie w ponad 70 krajach.
Od 2008 roku pomaga w szerzeniu wiedzy o podstawowej czynności, która służy ochronie zdrowia. Wszędzie i o każdej porze. Dziś dzień ten obchodzą wszyscy: rządy, instytucje międzynarodowe, organizacje obywatelskie, prywatne firmy i osoby prywatne.
Jego hasło przewodnie jest zwięzłe i jednoznaczne: „Czyste ręce - przepis na zdrowie”. Główny temat tej edycji to żywność, a więc również higiena żywienia. Mycie rąk w najważniejszych momentach dnia, w szczególności podczas przygotowywaniu posiłków, jest niewątpliwie najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom i wspierania siebie i całej rodziny w utrzymaniu zdrowia. Ten związek między myciem rąk a siadaniem przy stole musi być oczywisty zawsze i wszędzie.
Grupa Sofidel, jeden ze światowych liderów w dziedzinie produkcji papieru toaletowego i ręczników papierowych oraz właściciel marki Regina promuje higienę jako styl życia zawsze na pierwszym miejscu w życiu codziennym. Ponieważ za pomocą rąk stykamy się ze światem, Sofidel postanowił wyobrazić sobie typowy dzień z ich punktu widzenia i opracował dekalog - 10 złotych zasad dotyczących twojego dnia. Oto niektóre z nich:
1.    Zaraz po przebudzeniu, wyrwany ze snu przez budzik, nie przecieraj oczu przed umyciem rąk.
2.    Wieczorem opróżnij torbę z zużytych chusteczek i innych śmieci, by rano przed wyjściem z domu wkładając do niej ręce, nie narażać ich na kontakt z zarazkami.
3.    W pracy lub w szkole nie brakuje niebezpieczeństw. Dzięki chusteczkom higienicznym biurko, komputer lub telefon biura będą wolne od zarazków.
4.    W publicznych toaletach największym zagrożeniem są klamki i krany. Lepiej przetrzyj je przed użyciem.
5.    Jedząc lunch używaj jednorazowych sztućców.
6.    Zachęcaj dzieci do mycia rąk w szkole i używania ręczników papierowych zamiast tradycyjnych - są bardziej higieniczne i nie trzeba ich prać. Lepiej też nie suszyć rąk pod strumieniem gorącego powietrza, bo to nośnik zarazków i bakterii.
Aby dowiedzieć się o wydarzeniach organizowanych z okazji Dnia Mycia Rąk i promować higienę, śledźcie hashtag #GlobalHandwashingDay na Facebooku, Instagramie i Twitterze.