Czy można kichać w Japonii (鼻)?

W Japonii wydmuchiwanie nosa i kichanie w miejscach publicznych jest przejawem złego wychowania, podobnie jak inne odgłosy ciała, uważane za źródło głębokiego dyskomfortu i zażenowania. Japończycy nie wycierają nosa, szczególnie w zatłoczonych miejscach, takich jak restauracja czy metro; jest to tak nieprzyzwoite, że ciągle "pociągają nosem", nawet kosztem zapalenia zatok!

W rezultacie podczas zimy Japonia jest usiana setkami masek, podobnych do tych lekarskich, wszystkie są kolorowe i zakrywają nos i usta na czas przeziębienia!

Właściwa higiena nosa to jednak najlepszy sposób, aby zahamować choroby sezonowe znacznie gorsze niż przeziębienie (np. infekcje ucha) U dzieci staje się nawet podstawą  prawidłowego rozwoju języka - ostatnie badania dowiodły, że istnieje związek pomiędzy opóźnieniami w rozwoju języka a obecnością chorób takich jak infekcje ucha i głuchota transmisyjna (ubytek słuchu) z powodu obecności flegmy w uszach.

Nawet jeśli na zachodzie kaszel lub kichanie są dopuszczalne, najbardziej podstawowe zasady dotyczące zdrowia wymagają, aby towarzyszyło im zasłonięcie ust dłonią - dłoń staje się wtedy"barierą" ograniczającą rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i patogenów.