Zdjąć buty czy nie?

Kwestia butów podczas wizyt przysparza wiele rozterek, bez względu na to, czy jesteśmy gośćmi czy gospodarzami. 
Z jednej strony zasady savoir vivre w sposób kategoryczny zabraniają zdejmowania butów podczas oficjalnych wizyt. I tu sprawa wydaje się prosta. Przy takich okazjach ubieramy się w sposób elegancko i wyjątkowo, a nawet najprzystojniejszy mężczyzna w świetnie skrojonym garniturze nie obroni swego wizerunku w skarpetkach. Podobnie kobieta w sukni z dekoltem na plecach i w rajtuzach. Jesteście w stanie sobie to wyobrazić? Brak obuwia odbiera całą powagę oficjalnej okazji i jest absolutnie niestosowny. Jeśli gospodarz obawia się stanu swoich podłóg po imprezie, powinien przygotować miejsce, w którym goście mogliby oczyścić i osuszyć buty. Kompromisem jest eleganckie obuwie na zmianę.

Z drugiej strony życie towarzyskie nie opiera się tylko na wielkich balach i uroczystych kolacjach. To również kameralne spotkania, kawa z przyjaciółmi lub sąsiadami, wieczorne rozmowy. I co wtedy z butami? Czym kierować się w tej sytuacji?
Odpowiedź jest prosta - jak zawsze zdrowym rozsądkiem i zasadą dostosowania się.
Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeśli mamy zabłocone buty, zdecydowanie bardziej komfortowo będziemy się czuć bez nich. Podobnie w przypadku obecności raczkujących dzieci, które są w stałym kontakcie z podłogą. Lepiej dla nich będzie, jeśli goście nie naniosą brudu. Są to więc sytuacje dość oczywiste. W pozostałych najlepiej po prostu zapytać lub oprzeć się na obserwacjach. Gospodarz, który nie zaprasza do salonu po zdjęciu przez gościa wierzchniego nakrycia, prawdopodobnie oczekuje ściągnięcia butów. Jeśli na jego nogach widzicie buty wyjściowe, możecie zostać w swoich. Mieszkanie jest pedantycznie czyste a podłogi lśnią - buty zostają przy drzwiach. Wasze decyzje zależą więc od wyczucia i uważności, czyli cech bardzo ważnych dla poprawnych kontaktów międzyludzkich.
Ostatnia kwestia – zdejmujecie obuwie i... cóż, można mieć ze sobą buty na zmianę lub założyć kapcie oferowane przez gospodarza. Dobrze byłoby, aby były one z materiału i po każdej wizycie trafiały do prania.

Życzymy Wam udanych wizyt bez wpadek i nieprzyjemnych sytuacji.