Bagna

Tereny bagienne kojarzą się raczej negatywnie, uważa się je za miejsca nieprzyjazne, w których czai się jakieś niebezpieczeństwo. Ale mokradła dają także wyjątkową okazję do obserwowania szczególnej roślinności i charakterystycznej fauny oraz oglądania romantycznej gry świateł.

Bagno to teren całkowicie pokryty wodą, charakteryzujący się wysokim poziomem wilgotności środowiska i infiltracją gleby. Wyróżniamy ich dwa rodzaje, w zależności od tego, czy tworzą się w pobliżu jezior i cieków rzecznych, czy w pobliżu równin przybrzeżnych. Ich powstawanie ma kilka źródeł: brak normalnego przepływu wody skutkujący gromadzeniem się jej na równinie, wysoki poziom wód gruntowych lub wysychające jezioro.
 
Największym bagnem na świecie jest Pantanal, aluwialna równina o powierzchni ponad 150.000 kilometrów kwadratowych, która rozciąga się  w centrum Ameryki Południowej, na terenie Brazylii, Paragwaju i Boliwii. Jego nazwa pochodzi od portugalskiego „pântano”, co oznacza bagno. Jest uważane za ekosystem, w którym żyje najwięcej gatunków flory i fauny na świecie.
 
Jeśli chcecie przeżyć surrealistyczną przygodę, nie możecie przegapić corocznych Mistrzostw Snorkelingu w Peatlands Park w Irlandii. Zawody odbywają się na podmokłych wodach i polegają na przepłynięciu w jak najkrótszym czasie dwóch 55-metrowych okrążeń w rowie wykopanym w bagnie. Uczestnicy zawodów wyposażeni w maskę i rurkę do nurkowania mogą polegać tylko na sile nóg, gdyż jedynym dozwolonym stylem jest piesek. Podejmujecie wyzwanie?
 
Jeśli uważacie, że bagna nie są romantyczne, to mylicie się! W Dakocie Północnej można oglądać fascynujące efekty świetlne na podmokłych wodach, których piękno zachwyca. Więc jeśli znajdziecie się tam ze swoją lepszą połową, nie przegapcie tego!