Deszcz - pożądany i znienawidzony

Prawdziwy koszmar dla ludzi noszących okulary, dla ruchu samochodowego i dla przejażdżek rowerowych, ale uwielbiany przez dzieci skaczące w kaloszach po kałużach i zbawienny dla suchej ziemi: deszcz jest prawdziwym cudem natury.

Cykl wodny tzw. cykl hydrologiczny, jest procesem, który polega na zmianie stanu fizycznego wody (parowanie, kondensacja, strącanie i fazy infiltracji). Głównym “aktorem” tego teatru jest Słońce, którego energia wysłana na Ziemię w postaci promieni słonecznych wyzwala pierwszą fazową zmianę wody: z mórz, oceanów i rzek woda paruje, a para przechodzi w wyższe warstwy atmosfery, ponieważ staje się lżejsza. Tam rozpoczyna się druga faza obiegu wody: para ochładza się i traci część swojej energii, skrapla się ponownie do postaci małych kropelek; jest to faza kondensacji lub moment, w którym powstają chmury. Pomagają one odfiltrować część powietrza, wychwytując cząsteczki kurzu i inne zanieczyszczenia, które naturalnie występują w atmosferze.
Tak tworzą się krople deszczu: pojedyncze cząsteczki wody łączą się ze sobą oraz z różnymi cząsteczkami pyłu, które zwiększają ich ciężar. Rosnąca do około 1 milimetra kropla deszczu jest wystarczająco ciężka, aby pokonać grawitację. I tak woda wraca na ziemię. Przenika do gruntu, płynie w potokach i rzekach oraz przenika do wodonośnych warstw ziemi, z których to później człowiek czerpie wodę niezbędną do życia.

 

Źródło: LifeGate.it