Gejzery

Istnieje wiele opowieści o wodzie, wartych poznania. Delikatność płatka śniegu, ale także burzliwa moc gwałtownej rzeki lub morza. Woda jest wszędzie, w nas, w naszych komórkach, nad nami zamknięta w chmurach, obok nas, kiedy pada na ziemię, ale przede wszystkim pod nami, gdzie jako woda gruntowa przenika przez podłoże.
Wody gruntowe mogą spontanicznie powrócić na powierzchnię ze źródła i w niektórych przypadkach, dać życie prawdziwie unikatowemu zjawisku: gejzerowi. Są to źródła wrzącej wody, która na skutek erupcji tworzy kolumny gorącej wody i pary. Termin „gejzer” pochodzi od „geysir”, który w Islandii oznacza „płynąć” i jest również nazwą nadaną najsłynniejszemu gejzerowi islandzkiemu, pierwszemu odkrytemu w Europie.
Ale jak działa to fascynujące i tajemnicze zjawisko? Woda deszczowa przenika do głębi ziemi i w pewnych miejscach płynie w wąskich szczelinach w skale w kształcie syfonu w kształcie litery „U”. Głębiej, w niektórych miejscach te skały syfonowe zbliżają się do komnat magmowych, które ze względu na wysoką temperaturę doprowadzają wodę do wrzenia. Pod ziemią jednak nie może zamieniać się w parę, ponieważ otaczające ją skały wywierają zbyt silny nacisk. Woda jest więc wypychana i wypływa w górę. Kiedy dociera do poziomu ziemi, może swobodnie zamieniać się w parę, a woda i para tryskają z wylotu gejzera, mniej lub bardziej gwałtownie, tworząc niesamowite widowisko.
Ojczyzną gejzerów jest niewątpliwie Islandia, gdzie jest ich największe zagęszczenie, ale istnieje wiele miejsc ich występowania rozsianych po całym świecie. Geysir, protoplasta gejzerów, wybucha nieregularnie pod wpływem ruchów sejsmicznych. Jego młodszy brat, „Strokkur” (na zdjęciu), jest tak dokładny jak zegar: co osiem minut emituje kolumnę wody o wysokości do 20 metrów. Również Park Yellowstone w Ameryce słynie z licznych gejzerów (ponad 300). Za najbardziej spektakularny jest uważany „Old Faithful” z erupcjami, które trwają od półtorej minuty do 5 minut i występują z precyzyjna regularnością. Największym gejzerem w parku jest jednak „Steeyat Geyser”: jego strumień osiąga 91 metrów! Jest to również najwyższy aktywny gejzer. W Ameryce Łacińskiej miłośników przyrody przyciąga „El Tatito”, miejsce 85 gejzerów otoczonych gorącymi źródłami. W Rosji na Półwyspie Kamczackim została odkryta w 1941 r. Dolina Gejzerów, która została zaliczona do dziedzictwa Unesco.
Podsumowując, lista wszystkich pięknych pokazów oferowanych przez naturę jest bardzo długa.
I jest jedna pewna rzecz - woda nigdy nie przestanie nam opowiadać o sobie i zawsze znajdzie w nas uważnych słuchaczy.