Stalaktyty

Sople są kolejną nieprawdopodobną formą wody w postaci lodu. Fascynujące jest sposób, w jaki się formują. 
Często wiszą pod dachami domów i balkonów. Ich odpowiednikami w bardziej trwałej postaci są stalaktyty w jaskiniach. Powstają w podobny sposób – dzięki kapiącej wodzie. Z kropli zwisających ze skały wytrąca się węglan wapnia. Z biegiem czasu tworzy on cienkie rurki. Sącząca się przez nie woda powoduje narastanie nacieku. Jeśli rurka zostanie zatkana, woda wypływa inną drogą i buduje nowe warstwy stalaktytu.
Kropla po kropli, z szybkością około 2 mm na 10 lat, stalaktyty rosną w dół zwiększając jednocześnie również grubość. Zwykle mają postać wydłużonego stożka, ale w określonych warunkach mogą przybierać bardzo dziwne kształty.
 
Ciekawostka: Leland W. Sprinkle tak się zafascynował jaskiniami Laury Caverns w Virginii (USA) w 1954 roku, że przez następne trzy lata przetestował ponad 2500 stalaktytów, wybrał 37 takich, które wydawały odpowiednie dźwięki i skonstruował z nich instrument muzyczny. Przymocował do nich gumowe młoteczki, połączone strunami z klawiszami na klawiaturze. Grające stalaktyty rozsiane były na powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych, muzyki słuchało się więc podczas wycieczki po jaskiniach. Efekt był magiczny. Autor tych oryginalnych organów grał na nich przez 30 lat.