Szron

Gdy temperatury są coraz niższe a deszcze gęstnieją, rano można poczuć zapach świeżego powietrza, a szron barwi pola białym płaszczem. I właśnie szron jest bohaterem naszej historii o kolejnym wcieleniu wody, która nigdy nie przestaje nas zadziwiać w swojej zmienności. Szron towarzyszy nam przez całą zimę, ukrywając rośliny i trawę pod płaszczem białych kryształów lodu. Dźwięki są stłumione, cisza jest zwielokrotniona jak przez echo, a szron pachnie świeżym powietrzem.

Ale czym jest szron? To osad atmosferyczny, który występuje w postaci kryształków lodu. Gdy temperatura spadnie poniżej 0°, para wodna i rosa zamieniają się w lód. Szron jest często mylony z rosą, ale pamiętajmy, że są to dwa różne zjawiska atmosferyczne. Rosa występuje w postaci płynnej i powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej. Bezchmurne noce i słoneczne poranki to najlepszy czas na obserwację małych kropelek wody na liściach.

Czyste niebo i brak wiatru sprzyjają tworzeniu się mrozu. Wiecie czym są szadź i gołoledź? To różne formy lodu, różniące się składem i sposobem powstania.

Szadź powstaje w wyniku zmrożenia wilgotnego, ciepłego powietrza, na przykład mgły. Powstają wówczas długie igiełki, tworzące czasem prawdziwe szczotki z kryształków lodu. Poświęćcie im chwilę na zrobienie artystycznego zdjęcia, ponieważ przy pierwszych promieniach słońca szybko stopnieją.

Nazwa gołoledź jest intrygująca, ale to nic innego jak deszcz zamieniony już na ziemi w lód. Krople, gdy tylko dotkną powierzchni, zamarzają, tworząc jednolitą skorupę. Może być to niebezpieczne dla uczestników ruchu drogowego! 

Mróz jest cudownym przejawem przyrody i jednym z czarujących sposobów, w jaki przemawia do nas woda.