Trąba morska

Jedną z najbardziej spektakularnych form, w jakich woda wyraża swoją ekspresję, jest trąba morska, imponujące zjawisko atmosferyczne.
Jest podobna do trąbki i powstaje według prostego mechanizmu, który działa na powierzchni morza, jeziora lub laguny. Co to za mechanizm?

Gdy powierzchnia wody ma wysoką temperaturę (około 25 stopni), to parując dostarcza energię do określonych systemów chmur, zwanych cumulus congestus. Są to kłębiaste chmury, zbudowane pionowo i mogące osiągnąć wysokość 6000 m. Tworzenie się tych chmur jest ściśle związane z temperaturą wody, dlatego też trąby występują częściej na Morzu Śródziemnym i w strefie równikowej.
Z kolei chmury cumulus congestus przynoszą prądy opadającego zimnego powietrza. Dwa prądy powietrza zderzają się, generując wirujące ruchy, które tworzą trąbę wodną.

Czy byliście kiedyś świadkiem powstawania trąby wodnej? Rzadko można zobaczyć kilka tworzących się obok siebie. Nawet, jeśli nie osiągną niszczycielskiej siły tornad, z pewnością są fascynującym, acz przerażającym widowiskiem!

Na początku zobaczycie chmurę w kształcie lejka, która opada, aż osiągnie powierzchnię wody. W lejku ciśnienie jest bardzo niskie, co powoduje zasysanie wody i jej obracanie z prędkością nawet do 100 km / h!
Zwykle mają średnicę kilku metrów i wysokość nawet do kilometra!

Unikanie bycia w środku trąby wodnej jest proste: po prostu pozostańcie na lądzie. Chociaż obserwacja trąby wodnej z brzegu też bywa niebezpieczna, ponieważ czasami może dotrzeć na ląd zachowując się jak tornado. Nie obawiajcie się jednak, to bardzo rzadkie zjawisko!

W rzeczywistości wystarczy poznać warunki pogodowe i nie płynąć, gdy mapy synoptyczne wykazują wyraźną niestabilność atmosferyczną, szczególnie jesienią i późnym latem, kiedy temperatura na powierzchni wody jest wyższa.
Trąby wodne są wyjątkową formą reprezentacji wody. Teraz to wiemy, ale co o nich myśleli marynarze i wilki morskie w minionych wiekach?

Miały być potworami morskimi, dziełem gniewnych bogów lub przekleństwem. Jednak już w 1867 roku angielski pirat i odkrywca William Dampier opisał w swoim dzienniku powstawanie trąby wodnej, identyfikując ją jako „kawałek chmury”.
Ciekawe, w jaki sposób ludzie próbowali ochronić się przed trąbami wodnym: od krzyków i złorzeczeń po strzały armatnie. Ale jak napisał sceptyczny Dampier: „Nigdy nie słyszałem, żeby te metody rzeczywiście działały”.