Wir

Tak jest w przypadku wiru Saltstraumen, największego wiru na Ziemi. Znajduje się w pobliżu koła podbiegunowego, na południowy wschód od miasta Bodo w Norwegii. Pomyślcie, że może osiągnąć dziesięć metrów średnicy!
Nawigacja w tym obszarze jest niebezpieczna, tylko mały fragment wiru jest przejezdny w określonych momentach przez duże statki.
Również w Norwegii, pomiędzy Lofotami, powstaje grupa wirów, druga po Saltstraumen. Przyczyną jest ponownie śmiercionośna kombinacja potężnych pływów w ciągu dnia i położenia dna morskiego wobec płytkiego wybrzeża, co powoduje prądy pływowe.
To zjawisko wpłynęło na umysły artystów takich jak Edgar Allan Poe, Juliusz Verne, którzy opisują je, jako ogromny okrągły wir docierający do dna oceanu. Edgar Allan Poe opisał go nawet w swoim opowiadaniu „Zejście w Maelstrom” w 1841 r. Jako pierwszy użył słowa „maelstrom” w języku angielskim.
Wreszcie Corryvreckan, wąski kanał między wyspami Jura i Scarba, po północnej stronie Zatoki Corryvreckan w Szkocji. Jest trzecim co do wielkości wirem i może spowodować zalanie zatoki falami o wysokości do 9 metrów.
Imponująca siła wody została potwierdzona (jeśli w ogóle pojawiły się wątpliwości) przez zespół filmowców, zaangażowanych w kręcenie filmu dokumentalnego dla Northlight Productions. Manekin rzucony przez nich w wir Corryvreckan z kamizelką ratunkową i głębokościomierzem został wchłonięty i dostał się aż na głębokość 262 metrów!
Również w Japonii w Cieśninie Naruto, w pobliżu wyspy Awaji powstają wiry o prędkości 26 km/h!

Imponująca siła natury często znajdowała się w centrum mitologicznych opowieści i legend od czasów starożytnych.
Zgodnie ze świadectwem greckiego historyka Pyteasza, wiry były przyczyną zatonięcia statków, a jeden z nich w mitologii greckiej został przedstawiony jako potwór Charybda.
W obliczu mocy wody człowiek zawsze szukał usprawiedliwienia, próbując wyjaśnić tajemnice otaczającego świata. Dziś wiemy, że wir, łatwe do wytłumaczenia zjawisko naturalne jest jednym z wielu wspaniałych sposobów, w jaki woda do nas mówi.