Wodospad

Kiedy śnieg i lód topnieją w toku naturalnej zmiany pór roku, może się zdarzyć, że w górach woda wypływa z bloków lodu bez wnikania w ziemię. Spadając do doliny generuje wspaniały spektakl - wodospad, przez który woda przemawia do nas w piękny sposób.
Wodospad jest przykładem niesamowitej mocy natury, jest sam w sobie dynamicznym, wiecznym i hipnotycznym ruchem, który może działać uspokajająco lub szokować siłą szalejących wód.

Jednym z najbardziej znanych jest wodospad Niagara. Jego wysokość wynosi 52 metry, nie jest więc najwyższy, ale robi wrażenie masą przepływającej wody - 2400 m3 na sekundę!

Jest z nim związana pewna ciekawostka. 29 marca 1848 roku olbrzymi blok lodowy na jeziorze Erie w Kanadzie zablokował wody w rzece Niagara, która odprowadza je do wodospadu. W ten sposób można było zbadać koryto to zjawisko, dziś obchodzony jest #NiagaraFallsRunsDryDay

Wodospad powstaje, gdy rzeka w swoim biegu musi pokonać nagle dużą różnicę poziomów, przez co spada, zamiast płynąć. 
Dzieje się tak, ponieważ w niektórych miejscach podłoże, przez które płynie rzeka jest bardziej kruche i podatne na erozję. W efekcie powstaje różnica wysokości, która rośnie z upływem czasu.
W środowisku górskim jest łatwiej o tego typu zjawiska, ponieważ erozja następuje znacznie szybciej. Wodospady mogą powstawać także w wyniku nagłych zjawisk, takie jak trzęsienia ziemi czy erupcja wulkanu.
Pamiętacie artykuł o gejzerach na Islandii? Dzięki wstrząsom wulkanicznym powstało tam ponad dziesięć tysięcy wodospadów!
Który wodospad jest najwyższy na świecie? The Angel Falls, chroniony przez niedostępną, amazońską dżunglę w Wenezueli. Charakteryzuje się imponującym skokiem wynoszącym 807 metrów. Jest tak wysoki, że w okresach upałów woda wyparowuje nim doleci na dół. 
Wodospad Wiktorii (na zdjęciu) w Afryce na rzece Zambezi ma skok o wysokości 108 metrów i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Moc wody jest taka, że jej odgłos jest słyszalny z ogromnej odległości. Lokalne plemiona nazywają go Mosi-oa-Tunya, czyli Mgła, Która Grzmi.

Woda kryje w sobie pewną tajemnicę wynikającą z natury naszej planety, pełnej energii życia. I są zjawiska, które wciąż nam o tym przypominają, pozostawiając nas głęboko poruszonymi i zdumionymi. Kto odważy się odwiedzić tajemnicze Devil Kettle Falls lub Devil's Falls w Minnesocie? Są to dwa wodospady, z których jeden znika połknięty przez głębiny ziemi. Nie jest najwyższy, ani najbardziej spektakularny, ale fakt, że znika pod ziemią sprawia, że jest jednym bardziej tajemniczych. Próbowano sondować otwór, by zbadać to zjawisko, ale urządzeń, które tam spuszczano, nigdy nie odnaleziono. Podziemne rzeki nie są niczym szczególnym, ale powstają w skałach wapiennych, a tu takie nie występują. Zjawisko to pozostaje więc niewyjaśnione. Tajemnica, która zabiera wodę.