Chromoterapia

Ta terapeutyczna metoda znana od czasów starożytnych - chromoterapia - wykorzystuje wibracje chromatyczne, aby przywrócić zmienioną równowagę energetyczną organizmu, poprzez fale elektromagnetyczne, których drgania emitują barwy. Każda z tych fal ma określoną częstotliwość w spektrum światła białego i należy ją uważać za wartość obiektywną, która jest jednak "spersonalizowana" przez percepcję osoby ją odbierającej. Kolor jest asymilowany przez ciało nie tylko na poziomie psychicznym, ale także chemicznym i fizycznym; poprzez różne i niewiarygodne kanały, poza wzrokiem bardzo wrażliwe są warstwy skórne. Na przykład, zgodnie z zasadami terapii kolorami: słońce jest w stanie napromieniować skórę, obejmując całe spektrum kolorów. Żywność również przenosi ciału korzyści z kolorów, które zawiera; woda bogata w promieniowanie świetlne ładuje ciało energią, podobnie jak ubrania. Wpływ koloru na ludzkie ciało jest ściśle związany z oscylacyjną naturą naszych komórek, a ponieważ choroby są uważane za dysharmonię komórkowego rytmu wibracyjnego, częstotliwości kolorów mogą zharmonizować te oscylacje. Chromoterapia, wobec której panuje sceptycyzm naukowy, jest jednak często łączona z innymi terapiami w celu ich wzmocnienia; jest również uważana za "słodką terapię", ponieważ nie jest inwazyjna i nie powoduje uzależnienia.

Tak, ale jakie kolory?

Czerwony → za pomocą "gorącej" energii, może zwiększyć liczbę uderzeń serca, a zatem podwyższyć krążenie krwi, wzrost ciśnienia tętniczego może zwiększyć aktywność nerwową i gruczołową, pobudzić wątrobę i nerwy czuciowe; ma wielką siłę obkurczającą i jest stosowany w przypadku ciężkich przewlekłych bólów.

Pomarańczowy → stymuluje tarczycę, działa przeciwskurczowo i optymalizuje aktywność śledziony, dzięki połączeniu czerwonych i żółtych promieni jest w stanie uspokajać, wzbudzać entuzjazm, radość oraz fizyczną i psychiczną synergię.

Żółty → jest idealny dla sportowców, ponieważ zwiększa napięcie mięśni, trawienie i dobre samopoczucie jelit, zmniejszając obrzęk brzucha. Jest stymulantem przyjemnych doznań, takich jak radość, dobre samopoczucie i przejrzystość.

Zielony → synteza pomiędzy ciepłymi i zimnymi kolorami, może zwiększyć ogólne samopoczucie ciała poprzez przywrócenie równowagi jego funkcji. Zapewnia także spokój systemowi nerwowemu, co sprzyja poprawie snu i ogólnego samopoczucia.

Niebieski → zimna energia i kolor spokoju, par excellence pokoju i nieskończoności, jest w stanie stymulować układ przywspółczulny, zmniejszać ciśnienie tętnicze, rytm oddechowy i bicie serca. Zmniejsza  zarówno pobudzenie fizyczne, jak i psychiczne, sprzyjając relaksacji i odprężeniu.

W domu terapia kolorami może być bardzo ważna. Na przykład wybór koloru ścian może wpływać na nastrój i sen ... dlatego zawsze zaleca się pomalowanie sypialni na jasnozielony lub niebieski; w pokoju dziennym skupić się na żółtym, ponieważ kojarzy się ze słońcem, wzbudza optymizm, radość, zachęcając do gościnności; intensywna zieleń preferowana jest w gabinecie/ biurze, niezastąpiona dla stabilizacji nastroju i generowania równowagi. A jeśli obawiacie się, że cała ściana intensywnego koloru jest przytłaczająca, zastosujcie wzory!