Fototapeta

Fototapeta w dużym pokoju w drugiej połowie ubiegłego stulecia była wyznacznikiem poziomu dobrobytu gospodarzy mieszkania. Na pewno wielu z was pamięta obiady spożywane pod wodospadem lub wśród wieżowców Manhattanu. Jeśli jednak urządzacie teraz mieszkanie lub chcecie zmienić jego wystrój i na propozycję użycia fototapety krzyczycie zdecydowane “nie”, to pewnie jesteście do niej uprzedzeni. Trudno się dziwić, jeśli przypomnimy sobie materiały, jakość wydruku oraz “finezyjność” wzorów z tamtych lat. Od kilku lat jednak fototapeta wraca do łask.
Jej zalety w kontekście wystroju domu są oczywiste:
-    Jest to najszybszy i najprostszy sposób na zmianę dekoracji i charakteru pokoju.
-    Wykorzystując własne zdjęcia lub rysunki możecie nadać wnętrzom indywidualny charakter.
-    Właściwie dobrany wzór pozwala wydobyć zalety lub zlikwidować wady miejsca: można je rozjaśnić lub sprawić wrażenie, że jest wyższe.
-    Tapety mogą wyznaczać strefy w większych pomieszczeniach, np. sypialną lub miejsce do posiłków.
-    Tapety mogą stanowić element tematycznie urządzonego wnętrza np. wzór z elementami florystycznymi lub krajobrazem pięknie będzie komponować się z pokojem urządzonym w stylu rustykalnym.
Fototapeta może pozytywnie wpływać na naszą psychikę. Jeśli pracujecie i mieszkacie w dużym mieście, wytchnieniem dla nerwów będzie położenie się po powrocie z pracy pod tapetą z obrazem przyrody. Koniecznie z dużą ilością koloru zielonego, który uspokaja, wycisza i relaksuje. Marzycie o egzotycznej podróży w ciepłe kraje, ale czas i finanse nie pozwalają na to? Dajcie sobie namiastkę tego rajskiego klimatu, decydując się na fototapetę z sielankowym pejzażem błękitnego morza i złotej plaży.
I jeszcze jedna sprawa! Kupujcie fototapety oznaczoną certyfikatem produktu ekologicznego, który oznacza, że do jej produkcji użyto nieszkodliwych materiałów. Dobrze, jeśli wasza fototapeta została wyprodukowana w technice druku lateksowego, czyli zamiast toksycznych rozpuszczalników zastosowano w niej czystą wodę. Jest ona całkowicie bezpieczna dla ludzi, a dodatkowo wyprodukowano ją bez zanieczyszczania środowiska.