Jak dzielić obowiązki z partnerem?

Wielkim osiągnięciem współczesnych kobiet jest ich aktywizacja zawodowa, wykonywanie zawodów dotąd dla nich zamkniętych, tworzenie nowych firm i elit biznesowych. Kobiety zdobyły zawodowo niemal równoważną pozycję mężczyznom, a po pracy wracają do domu i… stają się żonami, matkami i paniami domu.

Gotowanie, pranie, prasowanie, sprzątanie, zakupy, opieka nad dziećmi - z tego składa się drugi etat każdej kobiety. Ale przecież jeśli w związku kobieta i mężczyzna pracują, oczywiste jest, że powinni podzielić się obowiązkami zawodowymi. Nawet jeśli kobiety uważają, że to od nich, ich pracy i poświęcenia zależy jakość domowego ogniska i tylko one potrafią zrobić wszystko najlepiej, najszybciej i w ogóle naj, to pozostaje problem ich samopoczucia i samozadowolenia. Trudno tworzyć idyllę, kiedy doskwiera brak czasu, zmęczenie i frustracja. Jedynym sposobem jest podzielenie się obowiązkami domowymi z partnerem. Jak to zrobić?

- Wypiszcie na kartkach wszystkie czynności, które wykonuje się w ramach prowadzenia domu. Niech będzie to szczegółowa lista, zawierająca również zbieranie talerzy po obiedzie oraz wynoszenie śmieci.

- Przydzielcie je teraz sobie, mężowi oraz dzieciom. Może to odbywać się przez wyrażenie chęci wykonywania pewnych czynności, bo np. praca męża znajduje się w pobliżu ryneczku warzywnego i logiczne jest, że jemu będzie najwygodniej zrobić tam zakupy. Pojawią się też takie punkty na tej liście, które jednoznacznie można scharakteryzować jako męskie np. zabezpieczenie rowerów przed sezonem.

- Pozostałe czynności podzielcie równomiernie, w miarę możliwości czasowych. Ideałem będzie równowaga, ale jeśli mąż zawsze ma nadgodziny, nie obciążajcie go obowiązkami, z których i tak nie będzie miał czasu się wywiązać.

- Ustalcie oczekiwany standard wykonanych prac. Posprzątana kuchnia nie dla wszystkich oznacza tego samego. Określenie tego na początku pozwoli uniknąć dalszych nieporozumień.

- Dajcie sobie czas na popełnianie błędów. Każda rewolucja wymaga okresu przejściowego, a wzajemna tolerancja pozwoli przetrwać ten czas bez ofiar.

I podstawowa sprawa - chwalcie swoich mężów jak najczęściej. To motywuje każdego i na pewno zostanie Wam oddane, a Wasza praca wreszcie zostanie zauważona i doceniona.