Jak przygotować się do podróży autem?

Sezon urlopowy znajduje się w kulminacyjnym punkcie. Mamy wrażenie, że wszyscy wokół wrócili lub przygotowują się do wyjazdu i wymieniają informacje o tanich lotach, najszybszych połączeniach kolejowych lub najlepszych systemach nawigacyjnych. Wybór środka transportu zależy od celu podróży, możliwości finansowych oraz upodobań. Niewątpliwie wielu z Was decyduje się na własne auto, co jest opcją wygodną, w przeliczeniu na liczbę pasażerów dość tanią, choć niełatwą. Przedstawiamy Wam listę porad, których przestrzeganie zagwarantuje Wam wygodna i przyjemną podróż samochodem. Zwłaszcza, jeśli wybieracie się w bardzo długą podróż, na przykład za granicę.
Najważniejsza rzecz to sprawdzenie stanu technicznego auta. Warto wybrać się do stacji diagnostycznej, by sprawdzić układy: kierowniczy i hamulcowy, zawieszenie. Należy skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych, stan opon ze względu na większy ciężar do przewozu na dłuższej trasie oraz stan klimatyzacji. Pamiętajcie, że jej przegląd należy wykonywać po każdej zimie w celu odgrzybienia i wymiany filtra. Sprawdźcie również, czy macie aktualne przeglądy, a przy wyjeździe za granicę, jaki podręczny ekwipunek powinniście mieć w bagażniku. Kamizelki odblaskowe nie są w Polsce obowiązkowe, ale w wielu krajach Europy tak. Nie zapomnijcie o zapasie żarówek, zapasowych kluczykach oraz lince holowniczej. Awarii będziecie mniej się bać, jeśli wykupicie pakiet assistance.
Bardzo istotne jest również wyznaczenie trasy. Odpowiednio wcześniej prześledźcie wszystkie warianty proponowane przez mapę. Jeśli cel Waszej podróży jest oddalony o więcej niż 900 km, wybierzcie miejsce na nocleg. Przyjmuje się, że właśnie taki dzienny dystans i 12 godzin za kółkiem to górna granica, której ze względów bezpieczeństwa nie powinno się przekraczać. Planując czas podróży, weźcie pod uwagę konieczność odpoczynku co 4 godziny. Sprawdźcie, jaki będzie koszt winiet w poszczególnych krajach tranzytowych i gdzie najczęściej tworzą się korki.
Przy pakowaniu bagażu najcięższe torby umieszczanie po bokach jak najbliżej przodu samochodu. Pomiędzy nie wkładajcie mniejsze pakunki, upychając je, by nie przesuwały się w trakcie jazdy. Pamiętajcie, by nie zasłaniać sobie pola widzenia z tyłu. Pod ręką miejcie niezbędne rzeczy - zimne napoje i zdrowe przekąski - owoce, kawałki warzyw, bakalie i oczywiście ręcznik papierowy Regina. 
Przed wyjazdem koniecznie dobrze się wyśpijcie. Przynajmniej 8 godzin. Statystyki mówią, że ci, którzy śpią krócej, dwa razy częściej powodują kolizje. Odradzamy jazdę w nocy, chyba że uda się Wam odpowiednio długo odpocząć przed podróżą.
Jeśli w czasie podróży zaczniecie coraz częściej ziewać, nie walczcie ze zmęczeniem. 20 minut drzemki na parkingu przywróci sprawność umysłu na 2 godziny. 
Dzieci w czasie podróży się nudzą, to znana prawda. Miejcie więc pod ręką małe zabawki, a dla starszych np. podręczne gry planszowe. Warto przygotować sobie kilka zabaw, które urozmaicą nam podróż np. w zagadki lub zadanie, kto pierwszy zobaczy komin. Dobrze jest przygotować sobie playlistę, by nie być zdanym na ciągłe poszukiwanie piosenek w radio.
Życzymy szczęśliwej i udanej podróży.