Jeden uśmiech, wiele korzyści

Powiedzenie „śmiech jest najlepszym lekarstwem” dotyczy nie tylko terapii zabawą i radością, która pomaga tysiącom ludzi każdego roku. Wszyscy pamiętamy film „Patch Adams”, który dzięki doskonałej roli Robina Williamsa lekarza-klauna, pokazywał pozytywne skutki terapii uśmiechem w szpitalach dziecięcych. Doskonałe lekarstwo!
 
Śmiech jest dobry szczególnie w życiu codziennym. Każdego dnia mamy okazję pomóc naszemu ciału i umysłowi, aby poczuć się dobrze. Pozytywnych efektów śmiechu jest wiele i dotyczą one głównych sfer naszego życia. Oto niektóre:
• Wzrost optymizmu: obniżanie napięcia i depresji! Uśmiechajcie się, a nastrój będzie lepszy.
• Obniżenie poziomu cholesterolu: kiedy się śmiejemy, zwiększa się wymiana płucna, a poziom cholesterolu we krwi spada.
• Rozluźnienie ciała: serce i ciśnienie przyspieszają pracę, napięcie tętnic zmniejsza się i mięśnie się rozluźniają.
• Pomoc jelitom: koniec z oczyszczającymi herbatkami ziołowymi. Śmiech pomaga ciału w walce z zaparciami i poprawia funkcje jelit.
• Łagodzenie bólu: śmiech pomaga nam odwrócić uwagę od bólu. Po pewnym czasie ból powraca, ale nie ma już takiej samej intensywności jak poprzednio.
• Pozytywny wpływ na sen: pocałunek i uśmiech to gwarancja słodkich snów.
• Łagodzenie stresu: śmiech walczy z osłabieniem fizycznym i psychicznym, zmniejszając nagromadzone napięcie.
Ponadto, kiedy się uśmiechamy, aktywujemy aż 12 mięśni, co pozytywnie wpływa na odmłodzenie twarzy.  Śmiejcie się z żartów kolegów, uśmiechajcie się do przechodniów i pozwólcie sobie na chwilę czystej zabawy w towarzystwie przyjaciół.
Terapeutyczny efekt śmiechu jest związany ze sztuką medytacji, z  Hasyayogą, unikalną i rewolucyjną metoda treningu ciała i umysłu, która polega na wywołaniu śmiechu bez powodu. W jaki sposób? Poprzez kontakt wzrokowy, zabawę i radości typowe dla dzieci. Połączenie ćwiczeń oddechowych i śmiechu, które zwiększają rezerwy tlenu w ciele i mózgu, sprawia, że czujemy się bardziej energiczni i zdrowi.
4 października 2019 r. obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu, poświęcony uśmiechowi jako doskonałemu antidotum na stres. To wspaniała możliwość zabawy i udziału w wielu wydarzeniach, które odbędą się na całym świecie. Nie przegapcie okazji, aby poczuć się dobrze, ponieważ jak powiedział Charlie Chaplin „Dzień bez śmiechu to dzień zmarnowany”.