Książki na wakacje

 

Jednym z najpiękniejszych zajęć przed wyjazdem na wakacje jest wizyta w bibliotece w celu wyboru książek na wakacje. 

Oto nasze niezapomniane tytuły lata 2018. Dadzą Wam przyjemność zanurzenia się w historiach, które będą nam towarzyszyć znacznie dłużej niż jeden lub dwa tygodnie wakacji.

- "Zakochani", Rèbecca Dautremer -  Ci, którzy kochają powieści graficzne, pokochają ciepłe kolory (decydująca cecha autorki). Nie do ominięcia!

- "Tamte dni, tamte noce", Andrè Aciman - książka, na podstawie której powstał film o tym samym tytule, wyreżyserowany przez Lucę Guadagnino i nagrodzony w 2018 roku Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany. Włoskie lato tłem dla wyjątkowej miłości.

- "Patria", Fernando Aramburu - zdobywca nagrody Strefy w 2018 roku, najpierw podbił serca hiszpańskich krytyków i czytelników, a zakończył na szczytach list przebojów na całym świecie.

 

- "Bestiario", Julio Cortàzar -  to zbiór opowiadań, które pochłaniają -magiczny realizm, melancholia i geniusz Cortázara. Ponadczasowy klasyk!

- “Błękit”, Maja Lunde - “Historia pszczół” tej norweskiej pisarki jest doskonale znana polskim czytelnikom (polecamy tym, którzy jeszcze jej nie przeczytali). Jej najnowsza powieść, podobnie jak poprzednia, dzieje się na kilku płaszczyznach czasowych i jej przesłanie jest również mocno ekologiczne.

-”4321”, Paul Auster - ta licząca 900 stron książka jest idealna na długie letnie popołudnia spędzane w hamaku, by bez pośpiechu i z uwagą śledzić losy bohatera Archibalda Issaca Fergusona. Skupienie jest bardzo wskazane, gdyż autor przedstawia nam cztery alternatywne historie życia głównego bohatera na tle najważniejszych wydarzeń powojennej Ameryki. Paul Auster kazał czekać swoim fanom na nową powieść aż 7 lat, ale było warto. Książka była finalistką do nagrody Bookera.

- “Olive Kitteridge”, Elisabeth Strout - nagroda Pulitzera i świetny serial HBO na podstawie książki. Olive Kitteridge, apodyktyczna i oschła nauczycielka matematyki, wymagająca wobec świata i bliskich staje się przewodnikiem po małej społeczności prowincjonalnego miasta, w której każdy niesie w sobie bolesne doświadczenie rozczarowania, ale w codzienności odnajduje nadzieję. Autorka pisze o swoich bohaterach  z czułością, ale bez sentymentalizmu, przez co są nam bliscy, nawet pozornie niesympatyczna Olive.