Pamiątki i postanowienia

Wrzesień jest miesiącem powrotu z letnich wakacji, podczas których czas miał inny rytm niż zwykłe codzienne życie. Wrzesień to miesiąc, który przynosi jesień, wspomnienia lata, powakacyjne refleksje, a nawet Dzień Walki z Prokrastynacją czyli zwlekaniem (obchodzony w USA 6 września).
Być może dlatego wrzesień staje się nowym "styczniem". Jest to miesiąc, w którym zaczynamy realizować nowe postanowienia, planowane podczas wakacji: przeczytanie książki, o której myśleliśmy już od dawna, organizacja wymarzonej podróży, przejście na dietę różniącą się od tej przed wakacjami, rozpoczęcie  kursu tańca  lub po prostu spotkanie się ze znajomymi, z którymi często rozmawiamy na Facebooku.

Cóż, wierzcie lub nie, dla niektórych ludzi odwlekanie jest prawdziwym koszmarem, z którym jednak można sobie poradzić. Wystarczy tylko dobra organizacja i trochę wysiłku, jak wtedy, kiedy musicie posprzątać!

Jak więc nie odkładać tego, co można zrobić dzisiaj? Z pewnością dobrym pomysłem byłoby podzielenie pracy na mniejsze czynności - konkretne, ukierunkowane zadania, które wymagają mniej czasu, będą mniej nużące i łatwiejsze w wykonaniu.

Niektóre strategie są pomocne. Po pierwsze, poddanie się dyscyplinie umysłowej, uporządkowanie własnego czasu ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania kontroli w każdej sytuacji. Jeśli masz zamiar zawsze odkładać, rozwiązaniem może być skompilowanie listy rzeczy do zrobienia, sklasyfikowanie zobowiązań według kryterium ważności. Alternatywnie można sporządzić  listę bez określania kolejności, jednak stawiając obok każdego działania liczby lub litery jako oznaczenie priorytetu wykonania. Doskonałym rozwiązaniem jest określenie czasu, w którym powinna być wykonana dana czynność. Przydatne jest również sporządzanie różnych list dla każdego obszaru: czasu wolnego, domu, biura itp.
Czasami jedynym problemem jest znalezienie siły, aby zacząć. Dlaczego nie przekonać siebie samego do działania, obiecując coś w zamian? Przerwa, nagroda, wolny dzień, święto - to nasze propozycje.