Rower

Maj to miesiąc rowerowy. Nie tylko dlatego, że dni są dłuższe i bardziej słoneczne.
Rower staje się coraz popularniejszy także dlatego, że jest to sport korzystny dla zdrowia: istnieje wiele badań, które potwierdzają, jak jazda na nim wpływa pozytywnie na zdrowie. Na przykład godzina jazdy na rowerze pozwala spalić do 500 kalorii, jeśli będziecie jeździć systematycznie, pedałowanie zmniejsza również stres i depresję. Co więcej, chroni nas przed chorobami układu krążenia, wzmacniając serce i poprawiając wentylację płuc, działając na wszystkie mięśnie nóg i nie obciążając kolan. I wreszcie, zgodnie z badaniem British Heart Foundation, 1/4 Brytyjczyków uważa, że rowerzyści są bardziej czarujący, inteligentni, altruistyczni i hojni. Taka opinia może wynikać z faktu, że jazda na rowerze wpływa na zmniejszenie smogu! (pamiętajcie jednak, aby zawsze nosić kask, zwłaszcza w mieście).

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, nawet jeśli będą się na niego składać krótkie wypady w plener, zaleca się wykonanie pewnych czynności konserwacyjnych, zwłaszcza jeśli nasz jednoślad pozostawał w piwnicy przez wiele miesięcy.
Przede wszystkim sprawdźcie stan hamulców. Wymiana linki hamulcowej nie jest trudna, ale wymaga uwagi i musi być precyzyjna: trzymając zacisk hamulca dociśnięty do obręczy koła, trzeba dokręcić nakrętkę mocującą linkę na powłoce i obrócić koło. 
Sprawdźcie także stan opon. Mogą być przebite lub starte, co jest wskazaniem, aby je wymienić. By zdiagnozować, czy opony są przebite lub po prostu nie mają powietrza, odwróćcie rower do góry nogami, zdejmijcie koło, a następnie dętkę i przystawcie ucho bliżej, aby zidentyfikować dźwięk wskazujący na przebicie.
Oczywiście rower musi być dobrze wyczyszczony  wodą z mydłem (lepiej, aby unikać zbyt agresywnych detergentów). Należy dobrze wyczyścić nawet najbardziej ukryte punkty, przy czym można wykorzystać do tego stare szczoteczki do zębów. Na koniec spłuczcie i osuszcie rower papierem Regina Blitz i… wreszcie nasmarujcie łańcuch. Et voila, rower jest gotowy, aby zabrać nas na niedzielny wypad lub wiosenny piknik!