Twój własny kącik

Uprawa roślin w celach żywieniowych dla ludzi i zwierząt sięga czasów prehistorycznych, natomiast pierwsze dowody na ozdobne ogrody pochodzą z 1500 r. p.n.e.
W świecie zachodnim rozwijała się tradycja ogrodnictwa, niezależnie od tej w Chinach, a później w Japonii, gdzie koncepcja ogrodu przełożyła się na poszukiwanie arystokratycznej formy natury, kreowanie miniaturowych krajobrazów wokół stawów lub ogrodów zen. W Europie od renesansu sztuka ogrodnictwa przybierała różnorodne formy: od włoskich do francuskich ogrodów, od romantycznych angielskich ogrodów po miejskie parki.

Od XIX wieku planowanie ogrodów i urbanistyka były ze sobą nierozerwalnie związane, a park publiczny nabierał coraz większego znaczenia, ponieważ bycie w kontakcie z naturą stawało się ważną potrzebą obywateli (z czym trudno się nie zgodzić). Cisza i spokój panujące w parku lub ogrodzie są panaceum dla umysłu, nasze ciało w kontakcie z naturą wytwarza serotoninę, hormon szczęścia, co jest naukowo udowodnione.
Byłoby wspaniale mieć więcej czasu na kontakt z naturą. Jeśli nie jest to możliwe, oto jak stworzyć miły kącik w ogrodzie, na balkonie lub w domu. Miejsce do schronienia się w chwilach stresu i zmęczenia, aby naładować energię dla ciała i umysłu.
Ci, którzy mają szczęście mieć ogród, nawet mały, mogą uciec się do kilku sztuczek.
Przede wszystkim skoncentrujcie się na naturalnym ukształtowaniu krajobrazu i pod tym względem zaplanujcie przestrzeń. Drugim krokiem jest wybór roślin, który jest zależny od osobistych gustów i potrzeb. Przy wyborze uwzględnijcie ekspozycję na słońcu. Wybierzcie te rośliny, które najlepiej dostosowują się do warunków waszego ogrodu. Jeśli pozwala na to przestrzeń, fajnie będzie stworzyć wizualne bariery dla roślin, aby miały bardziej intymną przestrzeń: huśtawka osłonięta przez kwitnące żywopłoty, z dala od hałasu i wzroku, idealna by medytować i kontemplować naturę.
Wybór mebli także jest ważny. Na rynku istnieje wiele możliwości, które łączą komfort z estetyką. Należy zwrócić uwagę na wybór koloru: jeśli używasz jasnych kolorów w domu lub w ogrodzie, zalecane są neutralne odcienie, aby nie przeciążać przestrzeni kolorami. Doradzamy wybór mebli i roślinności, które wymagają bardzo niewielu zabiegów konserwacyjnych, aby pielęgnacja ogrodu była łatwa i komfortowa.
A kto nie ma ogrodu? Pomysł jest zawsze ten sam, miejsce otoczone zielenią. Niezależnie od tego, czy jest to dobrze oświetlone okno, czy mały taras, stworzenie naturalnego obszaru jest możliwe dzięki odpowiednim meblom i rozwiązaniom projektowym. 

Przede wszystkim komfort. Tylko jeden fotel, może wiklinowy i kilka miękkich kolorowych poduszek (odcienie niebieskiego wywołują spokój i odprężenie), które można umieścić na balkonie lub przed wybranym oknem.
Doniczki i  wazony wybierajcie  zgodnie z Waszym gustem i starajcie się, by były jak najbardziej różnorodne.  
Jeśli Twój kącik znajduje się w domu, przed oknem, dlaczego nie wybrać rośliny wiecznie zielonej? Aspidistra rozwija się dobrze nawet w miejscach, które nie są bezpośrednio nasłonecznione. Wreszcie, zarówno w domu, jak i na balkonie zastosujcie świece, latarnie lub światła, które otaczają ramę okna (tak jak choinka) - stworzą one odpowiednią atmosferę, gdy będziecie tam spędzać czas.
Wiklinowe klosze lub wiszące wazony także są bardzo dekoracyjne. Świetnym pomysłem jest również uprawa ziół. Cytując Roberta Braulta, "Uprawiam swój ogród, a mój ogród kultywuje mnie", uprawiajcie ogród, który pozwoli Wam odkryć swój własny świat.