Urlop bierny czy czynny - jak wypoczywamy?

Po całym tygodniu pracy marzycie tylko o tym, by położyć się na kanapie i poleniuchować. Nie robić absolutnie nic. Tak spędzacie cały weekend, po którym znużeni, bez poczucia regeneracji wracacie do pracy. Wasz wypoczynek okazał się niezbyt efektywny. Dlaczego? Ponieważ wybór rodzaju odpoczynku powinien zależeć od rodzaju pracy, którą wykonujecie. Wyróżniamy odpoczynek bierny wskazany raczej dla osób pracujących fizycznie oraz czynny dla tych, którzy w swojej pracy nie używają zbyt wielu mięśni.
Nie jest to oczywiście restrykcyjny podział, ponieważ zasadnicze są nasze osobiste preferencje i hobby. Dla zdrowia psychicznego powinniśmy jednak zadbać o obecność obu form wypoczynku. 
Odpoczynek bierny oznacza ograniczenie do minimum aktywności mięśniowej i umysłowej. Najbardziej efektywną formą jest sen, podczas którego następuje regeneracja układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego i krążenia.
Najlepiej odpoczywacie w fazie REM, kiedy spada napięcie mięśni mięśniowych. Poza oglądaniem TV i bujaniem w hamaku możecie grać w gry planszowe lub układać puzzle, ponieważ dobrze jest zaangażować nasz umysł. Pamiętajcie jednak, że nie chodzi o całkowitą rezygnację z każdego wysiłku fizycznego. Budowniczy domu dobrze wypocznie jeżdżąc na rowerze, jeśli oczywiście to lubi. Ważne jest bowiem, by wykonywana aktywność wymagała zupełnie innego ruchu, niż ten na co dzień.
Odpoczynek aktywny wskazany jest dla osób pracujących statycznie i intelektualnie. Po dniu pracy przy komputerze czujecie totalne wykończenie. Tymczasem najbardziej znużony jest Wasz mózg, któremu świetnie zrobi aktywność fizyczna. Bo ta oznacza dotlenienie całego ciała, wzmożoną pracę serca i wytchnienie dla zmęczonych oczu. Wybierzcie więc jakąś formę aktywności fizycznej, która przede wszystkim sprawia Wam przyjemność i nie męczy. Każdy wypoczynek ma służyć przede wszystkim naszemu lepszemu samopoczuciu i regeneracji, czego Wam gorąco życzymy w finale sezonu urlopowego.