5 najdziwniejszych kolei na świecie

Wsiądźcie do pociągu byle jakiego i ruszajcie w podróż. Odkrywajcie nowe światy. Podróżujcie bez celu lub z jasnym pomysłem. Przybywajcie w nieznane miejsca. Kochajcie podróże.

Pociąg zawsze fascynował. Przewozi miliony ludzi I towarów na całym świecie. W 1825 roku w Anglii po raz pierwszy pociąg parowy przejechał odcinek między Stockton-on-Tees i Darlington. Ale jeszcze starsze są linie, które przed nadejściem lokomotywy parowej były nazywane koleją lub żelaznymi drogami. I na drodze były budowane. Dziś pociąg łączy duże miasta z małymi miasteczkami, przecina pustynie i góry, osiągając ogromne prędkości i przewożąc podróżnych na całym świecie. 

Uwaga wszyscy podróżni - zaczynamy odkrywać 5 niesamowitych, wyjątkowych kolei.

Siedem dni, dwadzieścia godzin i dwadzieścia pięć minut zajmuje pokonanie najdłuższej trasy pociągiem na świecie. Raz w tygodniu opuszcza moskiewski Dworzec Jarosławski i dojeżdża prawie osiem dni później do Phenianu w Korei Północnej. Niewiarygodne, prawda? 191 godzin. 157 przystanków. 10.214 kilometrów. Podróż przez dwa kontynenty, dostarczająca pasażerom niesamowitych doświadczeń. To połączenie to rekord długości linii kolejowej. Dłuższe niż słynna kolej transsyberyjska.

A najdłuższy pociąg? W Mauretanii niektóre pociągi osiągają długość do 2,5 km i są uważane za jedne z najdłuższych na świecie. Transportują wyłącznie minerały z kopalni żelaza i przemieszczają się jedyną linią kolejową w kraju, w całości położoną na pustyni.

Niedaleko Dusseldorfu, w Wuppertalu w Niemczech, znajduje się wyjątkowa linia, która zaczęła funkcjonować w 1901 r. i ma długość około 13 kilometrów. Jej wyjątkowość polega na tym, że to kolej wisząca, a szyna jest nie pod, a nad pociągiem. * na zdjęciu

Zawsze nad ziemią unosi się lewitujący pociąg poruszający się na poduszce magnetycznej, łączący miasto Szanghaj z jego lotniskiem. Pociąg MagLev odcinek 33 km pokonuje w 7 minut i 20 sekund, ale może osiągnąć prędkość nawet 430 km/h. Istnieją dwie podobne linie w Japonii i Korei Południowej.

Kolej łącząca miasto Xining w Chinach i Lhasę, stolicę Tybetu, znana jest również, jako Pociąg Niebios. Dlaczego? Ponieważ jej trasa położona jest najwyżej na świecie i wspina się nawet na wysokość 5072 km nad poziomem morza. 80% z 960km jej długości przebiega na wysokości ponad 4000 m. n.p.m.

Ciekawostka

Opóźnienia pociągu to zawsze kłopot, a często norma! W Japonii, jeśli pociąg przyjedzie na stację nawet w 5 minut po planowanym czasie, pasażerowie natychmiast otrzymują przeprosiny za zakłócenie i zaświadczenie potwierdzające rzeczywiste opóźnienie pociągu. 

Z kolei Szwecja stworzyła zielony, ekologiczny i przyjazny dla środowiska projekt. Stacja w Sztokholmie jest ogrzewana ciepłem ciała ponad 250 000 pasażerów, którzy codziennie z niej korzystają. Innowacyjny system wentylacji wykorzystuje ciepło emitowane przez podróżnych do grzania wody. W ten sposób koszt ogrzewania został zmniejszony o 25%!