Podróżowanie to odkrywanie

Jakie były Twoje postanowienia na Nowy Rok? Świat do odkrycia? A może odkrycie samej siebie. Tym razem wyruszymy w podróż, z której powrócimy nieco inni, być może bardziej świadomi i będziemy mogli słuchać naszych myśli i bicia serca: oto cele duchowej podróży, którą należy odbyć.
Zacznijmy od jednej z najpopularniejszych tras: Drogi św. Jakuba w Santiago de  Compostela, jednego z najważniejszych świętych miejsc w Europie i na świecie. Stolica Galicji jest na liście dziedzictwa UNESCO od 1985 roku. Szlak Buen Camino jest pełen historii, wiary i nadziei.

Jeśli zamiast samotnej, pieszej wędrówki wolisz pociąg, możesz wybrać kolej transsyberyjską, która ma długość 9288 km i prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez zapierające dech w piersiach widoki Syberii.

Jeśli czujesz się gotowa na prawdziwą podróż z plecakiem, na pot z czoła i spotkania z różnymi kulturami i ludźmi, wybierz górę Mount Sri Pada na Cejlonie, znaną również jako Szczyt Adama. To jedno z najświętszych miejsc na świecie. Wiesz, co sprawia, że jest tak wyjątkowe? Odcisk stopy o długości 1,5 metra w klasztorze na szczycie góry. Według różnych religii należy do Śiwy (hinduiści), Buddy (buddyści), Adama (muzułmanie) lub św. Tomasza (chrześcijanie indyjscy). Odwiedzenie go to duży wysiłek, bo na szczyt wiedzie 4500 kroków. Ale jest warto!

Czy kiedykolwiek myślałaś o odwiedzeniu Jerozolimy? Na pewno warto odwiedzić w niej Wzgórze Świątynne. To tam mieści się Kopuła na Skale i pozostałości świątyni Salomona, budynki, które świadczą o tym, jak historia ludzkości związana jest z religią.

Dla wszystkich zafascynowanych atrakcyjnością Dalekiego Wschodu obowiązkowym celem jest Narita w Japonii. Znajduje się tam tysiącletnie miasteczko świątynne z Narita-san, w którym najlepiej można odnaleźć klimat dawnej Japonii. Tamtejsze świątynie należą do najpiękniejszych na świecie, harmonijnie wpisują się w filozofię kultury. 

Na tej liście nie może zabraknąć wiecznego miasta: Rzymu. Nie jest jedyne, które otrzymało takie miano, ale tylko ono z dumą nosi je ponad 2000 lat. Dziś na jego niepowtarzalną atmosferę składają się koncentracja sztuki, historii i kultury, gdzie każdy zakątek jest cudem, dobre jedzenie, chaos oraz hałas samochodów i skuterów. To więcej niż muzeum na wolnym powietrzu. To miejsce, w którym można odnaleźć siebie dzięki energii przenikającej wszystko, Ciebie też.