Podróżujmy! Świat jest dla nas!

27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki, powołany do życia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych we wrześniu 1979 roku.
Podróżowanie jest doświadczeniem o wielkiej wartości kulturowej: przygodzie, ciekawości, wiedzy. Nie tylko. Podróżowanie zmienia naszą świadomość; zmywa uprzedzenia i sprawia, że stajecie się bardziej towarzyscy i autonomiczni. Ponadto pozwala poszerzyć swoje horyzonty, a poznanie nowych kultur jest niezbędne, aby zrozumieć i zaakceptować różnorodność.
Samolot jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia do miejsc docelowych w kraju i zagranicą. Ważne, aby konsultować i porównywać strony internetowe różnych firm. Jeśli cel naszej podróży jest bardzo popularny, wskazane jest, aby podjąć pewne kroki: idealny czas na zakup biletu lotniczego wynosi od 1 do 3 miesięcy przed datą wyjazdu. Według Claudio Pigi, profesora ekonomii na Uniwersytecie Keele, ceny lotów są zgodne z ruchem w kształcie litery U: 10 dni przed datą odlotu można znaleźć najlepsze oferty.
Jeśli nie macie możliwości, aby kupić bilet z wyprzedzeniem, nie powinniście  zwlekać do ostatniego tygodnia.Najlepszym dniem wylotu jest wtorek i środa (wczesne popołudnie), jak również czwartek lub sobota. Jeśli chcecie zaoszczędzić unikajcie piątku i niedzieli.
Na podium zestawienia głównych atrakcji turystycznych na świecie są Francja z romantycznym Paryżem oraz Hiszpania, która słynie ze słynnych wysp (Majorka, Minorka, Formentera i Ibiza) i pięknych miast, takich jak Madryt, gdzie znajduje się Guernica Picassa, oraz Barcelona, słynąca z plaż, nocnych klubów, placów i pomników zaprojektowanych przez Gaudìego. Inne bardzo popularne kraje to Grecja, Tajlandia, Malezja, Meksyk, Rosja, Turcja i Chiny. Stany Zjednoczone również zasługują na szczególne miejsce: wśród największych atrakcji są miasta San Diego, Filadelfia, Houston, Atlanta, Las Vegas, Miami, Anaheim, Chicago, Nowy Jork i Orlando.
Inne często odwiedzane miasta to Hongkong, Bangkok i Londyn. Bardzo ważne, z punktu widzenia turystyki, są także Tokio, Osaka, Sydney, Stambuł, Singapur i Dubaj.
Praga, Berlin i Amsterdam są jednymi z najpopularniejszych stolic europejskich, w których turyści z całego świata lubią obchodzić Nowy Rok. Najważniejszymi obiektami przyrodniczymi są fiordy w Norwegii, Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji, region jezior (Järvi-Suomi) w Finlandii, Dolomity we Włoszech, Klify Moher w Irlandii, Jezioro Bled w Słowenii. Polska jest wspaniałym miejscem dla preferujących odpoczynek w połączeniu z poznawaniem kultury odwiedzanych krajów. Szczyci się wpisanymi na listę UNESCO obiektami: kopalnią soli w Wieliczce; Starym Miastem w Krakowie; zamkiem w Malborku.
We Włoszech rośnie turystyka związana z miastami , w których można podziwiać dzieła sztuki: w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba wizyt w muzeach i galeriach sztuki. Bergamo, Mantua, Rzym, Wenecja to tylko niektóre z najczęściej odwiedzanych miast.
Wzrosła także aktywność turystów zagranicznych w małych wioskach: ważne miejsce zajmuje miasto Matera, miejsce dziedzictwa UNESCO, a w 2019 r. Europejska Stolica Kultury. Popularny kierunek to również Dolomity - prawdziwy skarb włoskiego półwyspu. Dolomity mają najpiękniejsze szczyty na świecie, wśród których znajdują się miejscowości -prawdziwe perły: Cortina d'Ampezzo, Alta Badia, San Martino di Castrozza, Madonna di Campiglio. Ale są też mniej znane Włochy, które można odkryć. Podczas ferii zimowych można wziąć pod uwagę niektóre mniej turystyczne (ale nie mniej fascynujące) miejsca, takie jak Forni di Sopra (Friuli-Venezia Giulia) i Plan de Corones (Trentino-Alto Adige). Jeśli chcecie świętować karnawał w inny, bardziej tradycyjny sposób, polecamy Mamoiada (Sardynia), Putignano (Puglia) i Coumba Freida (Valle d'Aosta).