Sierpień w mieście

Wydaje się, że latem 2018 roku można wybrać wiele miejsc, które są w stanie zaspokoić gusta i potrzeby turystów: tych, którzy chcą rozpocząć odkrywanie najpiękniejszych europejskich stolic, takich jak Rzym i Paryż, ponadczasowe klasyki; tych, którzy szukają krystalicznie czystych wód, aby odkryć piękne kurorty z widokiem na Morze Śródziemne w Grecji, Hiszpanii, Turcji, ale także Egipcie, Tunezji i Maroku; tych, którzy preferują coś pomiędzy Morzem Północnym a Morzem Bałtyckim  - Wielką Brytanię, Danię, Niemcy Holandię lub Polskę oraz tych, którzy chcą poznać egzotyczne kultury np. Chiny (globalne zainteresowanie Chinami wzrosło o 190% w ostatnich latach) lub Japonia.
We Włoszech i Francji miesiącem urlopów jest sierpień. Jednak  jest spory odsetek ludzi, którzy z różnych powodów decydują się spędzić wakacje w lipcu lub we wrześniu i zostać w domu na sierpień.

Dla tych, którzy mieszkają w dużych miastach, prawie pusta przestrzeń miejska to nie lada odkrycie - puste ulice, baseny jak zawsze pełne, ale zdecydowanie mniej niż zwykle. Prawie wszystkie parki i ogrody publiczne są w pełni do dyspozycji, a program muzycznych wieczorów, filmów i propozycji kulturalnych jest bardzo interesujący.
Oczywiście zależy to od miejsca, w którym mieszkasz. Z pewnością tym, którzy mieszkają w popularnych europejskich kurortach z turystycznego punktu widzenia, łatwiej będzie im poczuć się tam jak "turyści", ale nasza rada dotyczy wszystkich!
Typowy dzień osób pozostających w mieście w sierpniu powinien przebiegać pod hasłem: "cieszmy się spokojem; właśnie w czasie wakacji jest dużo więcej czasu dla domu, ale także dla samego siebie: na pasję np. czytanie, lub na ulubioną rozrywkę, zaniedbaną przez cały rok jak np. jazdę na rowerze lub słuchanie muzyki.
Być może trudno jest wymyślić nową "leniwą" rutynę w odróżnieniu od tej napiętej, która porządkuje nam każdy dzień poza urlopem, ale nie jest to niemożliwe. Oto kilka wskazówek:

1. Brak budzika: wstawajcie tylko wtedy, gdy ciało jest gotowe do opuszczenia materaca. Zwalczajmy rytmy i presje, które towarzyszyły nam przez cały rok.
2. Śniadanie mistrzów: spokojnie przygotujcie smaczne śniadanie. Dysponując wolnym czasem możecie pokusić się na eksperymenty kulinarne, wybierając za każdym razem inną kuchnię i odbywając w ten sposób kulinarną podróż. Nawet śniadanie może sprawić, że odkryjecie trochę ducha różnych zakątków świata.

3. Kiosk: niezbędna wizyta wakacyjna - pójść do kiosku i wybrać to, co przeczytacie w ciągu najbliższych godzin -  to prawdziwy dar, przy niewielkich kosztach. Niech kiosk będzie przystankiem na trasie codziennego spaceru, każdego dnia innego, aby odkryć miejsca, których nigdy wcześniej nie widzieliście lub po prostu nigdy nie odwiedziliście “na spokojnie” i bez pośpiechu.

4. Turyści w mieście: chodzenie na basen, do parku, czy muzeum i odkrywanie tych miejsc z punktu widzenia turysty. A może po prostu spędźcie czas z ludźmi, których kochacie! Wystarczy piłka lub karty do gry, by cieszyć się popołudniowym luzem i pogodą ducha.

5. Inwestowanie: zaoszczędziliście pieniądze, nie korzystając z wycieczki, hoteli, nadmorskich restauracji, możecie więc określić budżet (nawet skromny), aby poszaleć na wyprzedażach (które rozpoczęły się w czerwcu, ale coś na pewno pozostanie), zorganizować weekend poza domem lub wyremontować niektóre części domu.

6. Wykorzystajcie czas, aby uporządkować, zreorganizować lub oczyścić przestrzeń w domu, o czym myśleliście od jakiegoś czasu.

6. Tête-à-tête: czy to w kinie na wolnym powietrzu, czy w restauracji, przy oglądaniu wypożyczonego filmu lub oglądając panoramę miasta, które zmienia się w światłach wieczoru. Wtedy zauważycie, że naprawdę może to być świat do odkrycia.