Spa na całym świecie

Woda jest źródłem życia; cywilizacje rodzą się i rozwijają wokół dróg wodnych, ponieważ woda jest niezbędna do naszego przetrwania. Oznacza czystość i higienę oraz wiele korzyści, które czynią wodę bazą naszej egzystencji, darem od bogów.
Terapeutyczne właściwości term są znane od czasów starożytnych, kiedy to położono podwaliny dla tradycji masażu i pielęgnacji ciała, prawdziwej kultury uzdrowiskowej, która trwa do dzisiaj. Grecy często uprawiali nurkowanie w wodach termalnych, wierząc, że ciepło wody i oparów jest skutkiem nadprzyrodzonej interwencji. To nie przypadek, że w pobliżu uzdrowisk powstały świątynie, takie jak Apolla w Delfach.
Ale to Rzymianie uczynili łaźnie tym, czym są dzisiaj we współczesnej kulturze: mężczyźni gromadzili się w termach, aby poddać się zabiegom i spędzić czas razem, łącząc praktyczne cechy kąpieli z wymiarem rytualnym. W Rzymie w czasach Cesarstwa Rzymskiego zarejestrowano ponad 800 łaźni publicznych i prywatnych. Wokół łaźni znajdował się kompleks saun, siłowni, salonów, gdzie można było spędzić czas zgodnie z zasadą: w zdrowym ciele zdrowy duch. Kąpiele wówczas były terapią, prawdziwym lekarstwem przepisywanym przez lekarza dla zagwarantowania zdrowia i długiego życie. Od 5 wieku p.n.e. źródła siarkowe były już stosowane w leczeniu chorób skóry i bólów mięśni.
Pierwsze naukowe analizy wód termalnych pochodzą z czasów średniowiecza, chociaż wtedy higiena i kąpiel były zdecydowanie na drugim planie.
Wody termalne zostały sklasyfikowane według rodzaju i skutków. Dziś wiemy, że wody termalne sprzyjają regeneracji więzadeł, są korzystne dla dróg oddechowych, łagodzą wiele dolegliwości ginekologicznych, poprawiają krążenie, sprawiają, że skóra jest zdrowsza; co więcej, stymulują mechanizmy odtruwania organizmu, poprawiają układ odpornościowy oraz łagodzą lęk i stres, a w konsekwencji niwelują irytujące objawy, które im towarzyszą.

Obecnie spa są nadal popularne jako miejsca, w których wyspecjalizowanym terapiom towarzyszy zanurzenie się w spokoju. I czy nie byłoby miło mieć więcej czasu na pożegnanie z intensywnością dnia i zadbanie o siebie i regenerację ciała i umysłu?

Świat oferuje wiele do odkrycia, zapraszamy więc na przegląd najpiękniejszych uzdrowisk świata:

- Takaragawa, Japonia: urocze miejsce na spędzenie niezapomnianych chwil. Czy wiesz, jak są po japońsku słowo termy? Onsen 温泉 (na zdjęciu).

- Pamukkale, Turcja: wspaniałe naturalne miejsce termalne, które zostało wpisane na listę dziedzictwa Unesco.

- Puritama, Chile: najgorętsze naturalne źródła na ziemi, zanurzone w sugestywnym krajobrazie pustyni Atacama

- Aqua Dome, Austria: przyciąga turystów z całego świata, którzy mogą wybierać pomiędzy kryształową sauną a kontemplowaniem pośród otaczających gór w jacuzzi.

-  Uunartoq, Grenlandia: gorące źródła o wyglądzie małego jeziora. Raj, w którym góry lodowe unoszą się na morzu w niewielkiej odległości.

- Bormio, Włochy: dobre samopoczucie można znaleźć w dolinie Valtellina na północy Włoch. Według legendy rzymski filozof Pliniusz Starszy odwiedzał te gorące źródła w 79 n.e.

Oto kilka pomysłów na relaksujący urlop. A najlepsze jest w tym, że z term można korzystać przez cały rok!