Światła Amsterdamu

Miasto Amsterdam znane jest z wielu charakterystycznych miejsc i zabytków, których nie mogą ominąć ciekawscy turyści, zwłaszcza jeśli kochają atmosferę północnej Europy. W jednym miejscu możesz chodzić wzdłuż romantycznych kanałów, odbyć długie przejażdżki rowerowe (w tym zwiedzanie kanałów), odwiedzić wyjątkowe muzea, takie jak Van Gogha lub FOAM (jedno z 10 muzeów fotograficznych uznawanych za najpiękniejsze na świecie), zgubić się wśród malowniczych kolorowych targowisk i kolorowych ulic, odkryć hipsterską dzielnicę JORDAN, w tętniącym życiem skupisku kawiarni, galerii sztuki i sklepów i ponownie odkryć historię, szczególnie zeszłego wieku, która przypomina o Holokauście, i która tutaj w Amsterdamie odradza się także w Muzeum Anne Frank.

A jeśli to wszystko nadal Ci nie wystarczy, wiedz, że przez dwa miesiące do 23 stycznia miasto, uważane za kulturalne centrum Holandii, przemienia się pod magiczną mocą światła w Amsterdam Light Festival, teraz w szóstej edycji. Ponad 35 dzieł sztuki i instalacji międzynarodowych artystów, projektantów i architektów oświetla centrum Amsterdamu, pracami, które tworzą angażującą zmysły ścieżkę.

Istnieją instalacje, które łączą ze sobą sztukę i technologię, aby móc bawić się światłem, są kolorowe diody, które na nowo definiują fasadę Het Scheepvaartmuseum (Muzeum Historii). Istnieje możliwość wycieczki między statkami żeglującymi po kanałach Amsterdamu, oczywiście wieczorem. Z racji tego święta niektóre firmy żeglugowe pozwalają na kolację na pokładzie (pamiętaj, że po godzinie 22:00 działalność komercyjna zamyka drzwi).
Wszystkie instalacje powstają między dwiema ulicami, z których każda inspirowana jest określonym tematem: Kolory Wody i Plantacja w sąsiedztwie.

Sztuka światła to dość nowa forma artystyczna, która istnieje dzięki wykorzystaniu diod LED, nowe pola ekspresji łączące sztukę i technologię. Festiwal ma na celu stymulowanie rozwoju tego nowego rodzaju ekspresji artystycznej i artystów, którzy są jego zwolennikami: tylko w 2016 roku 93 artystów zaprezentowało 1800 prac!

Więc nie czekajcie, by podążać tymi jasnymi ścieżkami, które doprowadzą Was do odkrycia tej koncentracji piękna historycznego i naturalnego... Taki właśnie jest Amsterdam!