Tani śnieg

Zima to idealny okres na wyjazd w góry. Nocleg, lunch, kolacja, skipassy, sprzęt i trochę „bombardino” na rozgrzewkę, a wydatki rosną piorunujaco..

Jak więc możemy cieszyć się górami, zachodem słońca, śniegiem, zapierającymi dech w piersiach zjazdami, zupami i polentą, knedlami i żeberkami, snowparkami dla dzieci bez wydawania fortuny?

Pierwszym pomysłem, jeśli macie kilka dni do dyspozycji, jest wybór niezbyt popularnych miejsc docelowych, gdzie turystyka masowa nie jeszcze powszechna. We włoskich Alpach znajduje się wiele takich miejsc, choć może zdarzyć się, że są one nieco oddalone od wyciągów narciarskich lub znajdują się na niskich wysokościach. Ale nawet takie miejsca zimą gwarantują wspaniałe widoki i kopce świeżego śniegu, które dają wiele możliwości rozrywki.

Na przykład możecie pomyśleć o Carnii, a dokładniej o uroczej wiosce Forni di Sopra otoczonej pięknymi szczytami Dolomitów, w „National Park of the Dolomites of Friuli”, ogłoszonym w 2009 roku Światowym Dziedzictwem UNESCO. Wioska położona jest na wysokości 907 metrów, w słonecznej dolinie, co jest idealnym miejscem dla osób poszukujących kontaktu z naturą. Val di Mello, w prowincji Sondrio, jest boczną doliną Val Masino i jest częścią gminy Val Masino.
Tutaj, dzięki odpowiedniemu sprzętowi, możesz przećwiczyć łatwą zimową wycieczkę, nawet gdy Val Masino jest pokryte śniegiem. Zaczyna się od St Martin (923 m) do Rasica (1148 m): czas trwania wycieczki to półtorej godziny, a różnica wysokości 250 m. Po drodze spotkasz wodospady, liczne gospodarstwa agroturystyczne, schroniska górskie Mello, a na końcu, Ostoja Rasega. W Południowym Tyrolu znajdują się liczne ośrodki narciarskie dla dzieci z placami zabaw, szkółkami narciarskimi i torami saneczkowymi. Kronplatz, gdzie jest 38 torów saneczkowych, w tym tor Moarhof Alp (łatwa trasa niewiele ponad dwa i pół kilometra z różnicą wysokości 220 metrów, aby precyzyjnie dotrzeć do Malga). Alternatywą może być wycieczka kolejowa jednym z pociągów RAIL Vigezzina (Piemont): niezwykła podróż w Alpach: 52,200 km mostów zwisających wewnątrz tuneli i lasy, obok malowniczych wodospadów, między Domodossola i Locarno, w Szwajcarii. Można podzielić trasę na etapy, aby odkryć wsie w Vigezzo Valley (znanej również jako „Doliny malarzy”) i jezioro Maggiore.

Inną możliwością jest polegać na stronach i portalach, które zbierają wszystkie oferty górskie (od hotelu do skipassu) w jednym wirtualnym miejscu.

Wspólny wyjazd w kilka rodzin to kolejne doskonałe rozwiązanie, nie tylko z racji rozrywki i towarzystwa, ale w grę wchodzi wynajem jednego większego domu i podział kosztów. Więc śmiało, spróbujcie połączyć wszystkich swoich znajomych, którzy dzielą z Wami pasję jaką są góry i przyjemność bycia razem i zorganizuciej w lutym trzy dni z rakietami śnieżnymi, nartami, saniami i zabawą na śniegu!