Zielona architektura

Czy wiecie co to jest Światowy Dzień Habitatu? Jego celem jest uświadomienie opinii publicznej wspólnej odpowiedzialności za kształtowanie teraźniejszości i przyszłości miast, a tym samym naszego środowiska poprzez zrównoważony styl życia i architekturę o niskim wpływie na środowisko.
Został ustanowiony przez ONZ w 1985 r. i obchodzony jest w każdy pierwszy poniedziałek października.
Każdego roku ma inny temat przewodni, ale zawsze promuje potrzebę bezpiecznego i zdrowego środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.
Ochrona naszej planety wiąże się z przystosowaniem ośrodków miejskich do zrównoważonego transportu, odpowiedzialnego zużycia energii, przywracania terenów zielonych, dbaniem o czystą wodę i zdrowe powietrze.
Spotkania i konferencje, które w tym roku odbywają się w Kenii poświęcone będą zarządzaniu odpadami stałymi.
Zapobieganie przedostawaniu się śmieci do naszych mórz, lasów i pod powierzchnię ziemi jest sprawą o znaczeniu globalnym.
Biorąc pod uwagę ilość odpadów wytwarzanych przez każdego z nas, problem można rozwiązać przez zmianę postaw społecznych - minimalizowanie ilości wyrzucanych śmieci, uregulowanie kwestii ich utylizacji, promowanie recyklingu.
Nigdy nie jest za późno na zmianę codziennych nawyków na rutynę przyjazną środowisku. Również przeprojektowanie panoramy naszych miast może uczynić je naprawdę zielonymi.
Podobnie myśleli projektanci, architekci i inżynierowie, którzy pracowali nad najbardziej zrównoważonymi projektami na świecie. Wybierzmy się w wirtualną podróż, aby odkryć prawdziwe cuda ekologicznej architektury i inżynierii.
Clock Shadow Building, Continuum Architects + Planners, Milwaukee
Rozległy obszar przemysłowy całkowicie przebudowany, wyposażony w mobilne osłony słoneczne, zdolne do wykorzystywania klimatu kontynentalnego do gromadzenia ciepła latem i zagwarantowania stałego poziomu energii słonecznej w zimie.
Home Farm, Spark Studio, Singapur
Dom spokojnej starości przekształcony w prawdziwe „gospodarstwo miejskie”. Między pionowymi tarasami, wiszącymi ogrodami, roślinami uri i kaskadowymi uprawami osoby starsze mogą być aktywne i wytwarzając żywność ekologiczną dla siebie i innych. To innowacyjna koncepcja, którą można zastosować w każdym kontekście miejskim.
Brutale House, Studio Opa, Wyspa Rodos
Dom bez wpływu na krajobraz, ponieważ jest całkowicie ukryty w skale. Górną część zajmuje basen, będący jednocześnie dachem, a przeszklona powierzchnia znajdująca się w odsłoniętej części klifu zapewnia naturalne światło.
Ogród Agory, Vincent Callebaut, Taipei
Coraz więcej dużych miast robi wielkie postępy w zielonej architekturze: Nowy Jork, Dubaj, Rotterdam, Londyn, Kanton, Manama, to najbardziej znane lokalizacje ambitnych zielonych drapaczy chmur. Ogród Agory jest dosłownie zielony, otoczony roślinami, które pochłaniają zanieczyszczenia pochodzące z domów i miejskiego smogu.
Dom Kaufmanna, Frank Lloyd Wright, Mill Run
Uważany jest za arcydzieło architektury organicznej (termin stworzony przez autora). Promuje harmonię między człowiekiem a naturą, doskonałą syntezę zabudowy i środowiska naturalnego. Oznacza to nie tylko odwoływanie się do zrównoważonych wyborów, ale także projektowanie z uwzględnieniem naturalnych linii otaczającego środowiska naturalnego. Idealną syntezą tej filozofii jest sam dom. Składa się z zawieszonych tarasów, wśród których płynie wodospad.