Norwegia - zielona rekordzistka

W Norwegii 97% plastikowych butelek podlega recyklingowi. Zaskakujący wynik i dobry przykład dla świata od dawna zaangażowanego w walkę z zanieczyszczeniem i zużyciem plastiku. Ta liczba robi wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w pozostałej części świata proporcje są odwrotne.

Firma, która stoi za tym wynikiem nazywa się Infinitum. Jak działa?

Wszystko opiera się na systemie pożyczek. Gdy konsument kupuje plastikową butelkę, dopłaca niewielką kwotę w wysokości od 12 do 27 centów. Gdy butelka zostanie zwrócona - w sklepie lub specjalnym automacie, kwota ta zostaje zwrócona w postaci kuponu lub gotówki. Właściciele sklepów otrzymują opłatę za każdą plastikową butelkę pochodzącą z recyklingu.

Cały system opiera się nie tylko na konsumentach. Ci są ostatnim ogniwem łańcucha w procesie rozpoczynającym się od firm. Właśnie dlatego państwo wprowadziło podatek ekologiczny na wszystkie produkty z tworzyw sztucznych, i to jest prawdziwa sensacja! Im częściej producent stosuje recykling, tym bardziej podatek ten jest obniżany. Jeśli 95% produkcji podlega recyklingowi, opłaty nie trzeba uiszczać. Aby osiągnąć obecny poziom recyklingu, potrzeba było 7 lat, od 2011 roku, kiedy wprowadzono ten system.
92% produkowanych plastikowych butelek jest wytwarzanych z wysokiej jakości materiału, który pochodzi z... innych butelek z recyklingu! W niektórych przypadkach możliwe było ponowne użycie tego samego materiału 50 razy!

Od 1999 r. Infinitum jest właścicielem i operatorem systemu do przechowywania pojemników i napojów, który działa 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu i który przetwarza butelki w bele gotowe do recyklingu i ponownego użycia. Wspaniały przykład do naśladowania! System, który został wymyślony nie dla zysku, ale dobrobytu naszej planety.