Oszczędność energii jest w Twoich rękach

Nowy Rok, nowe życie? Co roku sporządzamy listę dobrych intencji i postanowień, które będą nam towarzyszyć w nadchodzących dwunastu miesiącach. Być sprawnym, znaleźć czas na swoje zainteresowania, czytać więcej, być bardziej uporządkowanym i tak dalej. Są to zachowania i nawyki, które z pewnością będą w stanie sprawić, że poczujecie się usatysfakcjonowani i zrealizowani, a co za tym idzie, poprawicie jakość życia każdego dnia.
Muszą się one jednak stać częścią codziennej rutyny. Warto w planowanych zmianach naszych nawyków pomyśleć szerzej i zwrócić uwagę na te, które chronią środowisko! Bo to najcenniejsze, co mamy, a ekologiczny styl życia jest zdecydowanie najlepszą nadzieją na nowy rok. Potrzeba tylko kilku podstawowych, prostych gestów, aby znacząco poprawić sytuację, ponieważ energia jest w naszych rękach i mamy wpływ na jej oszczędność. Tak samo jak na nasze cele na 2019 rok.

- Delektujcie się prysznicem w łazience, ale nie dłużej niż 5 minut

- Korzystajcie odpowiedzialnie z ogrzewania, a latem z klimatyzacji. Włączajcie je, gdy jesteście w domu lub co najwyżej 10 minut przed powrotem.

- Strzeżcie się energetycznych wampirów, czyli wszystkich lampek kontrolnych, które świecą się nawet, gdy urządzenia są wyłączone: w telewizorze, sprzęcie grającym, komputerze. Jeśli światło jest włączone, oznacza to, że zużywa energię. Wyłączajcie więc sprzęty za pomocą przycisku, a nie tylko pilotem!
Dobrym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć marnowania energii jest użycie listwy zasilającej. Jeśli podepniecie do niej wszystkie urządzenia, które lubią czuwać, wyłączycie je jednym przyciskiem.

- Używajcie żarówek o niskim zużyciu energii, takich jak światła LED. Kosztują trochę więcej, ale ich „długie życie” zamortyzuje ten wydatek. Warto również pomyśleć o instalacji paneli słonecznych.

- Zaizolujcie dom tak dobrze, jak to możliwe. Wybór okien odgrywa ważną rolę. Na przykład użycie odpowiedniej jakości okien pozwoli sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

- Unikajcie marnotrawstwa. Wyłączajcie światło wychodząc z pokoju i zakręcajcie kran podczas mycia.