Oszczędzaj wodę w ogrodzie!

Woda jest niezbędnym elementem dla istnienia zdrowego i bujnego ogrodu. Aby go dobrze wykorzystać, warto przestrzegać pewnych zasad, dotyczących zaprojektowania ogrodu, zbierania i wykorzystania wody.

Utrzymanie bujnego i zdrowego ogrodu wymaga dużego wysiłku, uwagi i oczywiście dużej ilości wody. Aby zmniejszyć jej zużycie i nadal mieć zielony ogród, możesz zastosować kilka prostych środków ostrożności.

Projektowanie zrównoważonego ogrodu

Odpowiednie zaprojektowanie jest podstawą w zrównoważonym zarządzaniu ogrodem. Dlatego dobrze jest pomyśleć o systemie nawadniania kroplowego lub nebulizacji, dzięki którym oszczędność wody może sięgać nawet 70%. Ważna jest synchronizacja z zegarem, który przez kilka minut dziennie uruchamia system, aby wyłączyć go automatycznie. Przydatne jest również zainstalowanie zbiornika na deszczówkę, w piwnicy lub w innych dostępnych miejscach: zmagazynowana woda będzie używana do nawadniania trawnika, ogrodu warzywnego, żywopłotów.

 

Zbieraj wodę deszczową

Nie ma potrzeby instalować specjalnych zbiorników magazynujących wodę deszczową. Wystarczy połączyć rynny dachowe z pojemnikami, które będą zbierać duże ilości wody. Jest to technika stosowana przez wielu ogrodników, nie mających dostępu do wody w pobliżu ogrodu warzywnego lub ogrodu. 

Woda po makaronie dobra dla kwiatów.  

W ogrodzie kwiatowym i warzywnym można używać wody po ugotowaniu makaronu i ryżu, a także do płukania lub mycia mniej zabrudzonych naczyń (skrobia ma zdolność odtłuszczania). Należy zwrócić uwagę,  aby woda nie była zbyt słona, w przeciwnym razie może spowodować więcej szkód niż pożytku.

Fitodepuracja

Ci, którzy mają więcej miejsca w ogrodzie powinni pomyśleć o stworzeniu małego stawu, ozdobionego roślinami nadającymi się do fitodepuracji - naturalnej metody oczyszczania wód powierzchniowych za pomocą bakterii obecnych na korzeniach roślin.
Jeśli staw ten jest dobrze zaprojektowany, można przechwycić część brudnej wody, oczyścić ją i udostępnić do nawadniania ogrodu.