Surfowanie na rzecz oczyszczenia Oceanu: 4ocean

Ochrona środowiska stała się naszym priorytetem. Tak wiele słyszymy o globalnym ociepleniu, efekcie cieplarnianym, plastiku w oceanach, utracie bioróżnorodności i wszystkich konsekwencjach wpływu prawie 8 miliardów ludzi na naszą planetę.

Wprowadzanie nawet małych zmian w naszym stylu życia może to zmienić. Ponieważ nawet małe gesty mają znaczenie, a pozytywne inicjatywy zaczynają się w głowie, ale przede wszystkim w sercu każdego z nas, tworząc pozytywny krąg, który wyzwala i prowadzi do konkretnych rezultatów!
Małe gesty, jak noszenie bransoletki na nadgarstku. Tak, dobrze zrozumieliście i powinniście wiedzieć, że nie jest to tylko ozdoba, ale konkretny sposób oczyszczenia naszych mórz z plastiku i ton odpadów nagromadzonych w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Pomysł ten zrodził się w niebieskich sercach dwóch amerykańskich surferów, Andrew Coopera i Alexa Schulza, którzy założyli stowarzyszenia o nazwie 4ocean w celu promowania czystości plaż i mórz.
Jak to się zaczęło? Surferzy po całym dniu spędzonym na morzu odpoczywali na plaży. Pomysł powstał błyskawicznie pod wpływem tego, co zobaczyli w sieci rybackiej: plastik, plastik, plastik.
Plastik według danych ONZ zaangażowanej w kampanię #cleanseas wraz z WWF walczącej z zanieczyszczeniem morza, stanowi zagrożenie dla ponad 690 gatunków morskich.

Działacze grupy 4ocean działają konkretnie, monitorując wybrzeże i otwarte morze oraz zbierając odpady. Założona w 2017 roku, dziś jest strukturą liczącą ponad 150 pracowników i setki wolontariuszy, a projekty realizowane są w 20 krajach na całym świecie.
Dzięki współpracy tych, którzy dbają o planetę, gwarantują one prawie całkowite oczyszczenie odcinków linii brzegowej, co przyniosło wynik 115 ton odpadów w 2017 r., a w tym roku wyznaczono cel przekroczenia 450 ton.

Wracając do bransoletki. Jest ona całkowicie zielona z plastiku pochodzącego z recyclingu lub w postaci kolorowego sznurka ze szklanymi koralikami z plastiku i szkła z recyklingu.
Na stronie internetowej 4ocean.com jest dostępna jako specjalny prezent, trwały i kompletny, z informacjami wyjaśniającymi motywy powstania i działalności stowarzyszenia. 

Dzielenie się ma fundamentalne znaczenie, ponieważ to dzięki sieci można zbiorowo mobilizować do działania. W ten sposób 4ocean znalazł inne stowarzyszenia do współpracy w obszarze oczyszczenia wód.
W ostatnich latach we Włoszech zaczęły obowiązywać odpowiednie przepisy dotyczące czystości nabrzeża, a w dniu czyszczenia plaży współpracuje ze sobą wiele stowarzyszeń sportowych i osób publicznych.
Piosenkarz Lorenzo Cherubini, znany jako Jovanotti będzie występował tego lata w ramach JovaBeachTour. Trasa koncertowa ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat ochrony ekosystemu morskiego oraz zachęcić do działania na rzecz oczyszczenia plaż.

4ocean narodził się dzięki wrażliwości dzieciaków, które miały okazję zobaczyć na własne oczy, jak człowiek wpływa na przyrodę i jej ekosystem. Dzieje się tak każdego dnia, nawet jeśli nie na naszych oczach. Świadomość jest pierwszym krokiem do zdrowszego życia i czystszego świata dla nas wszystkich. Dzisiaj i jutro.