Światowy Dzień Środowiska

5 czerwca to Światowy Dzień Środowiska, święto ogłoszone w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z okazji powołania Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy obchodzono go w 1974 r. pod hasłem „Tylko jedna ziemia”. Twierdzenie, które dziś brzmi jak ostrzeżenie, gdy skutki zmian klimatu stały się trudne do przewidzenia i bioróżnorodność mórz i oceanów walczy z morzem plastiku. Zmiana jest konieczna, a dziś bez wątpienia jesteśmy tego bardziej świadomi.

WWF walczy o obronę różnorodności biologicznej i ekosystemów, rządy inwestują w odnawialne źródła energii, a obywatele oswajają się z koncepcją zrównoważonego rozwoju, codziennie stając przed wyborami dnia powszedniego: recykling, redukcja odpadów, dbałość o środowisko nawet przy wyborze miejsca na wakacje i podróży.

Tymczasem w agendzie Narodów Zjednoczonych do 2030 r. wyznaczono cele, które musimy osiągnąć, aby zatrzymać odliczanie, ponieważ wracając do pierwszego hasła Światowego Dnia Środowiska, mamy tylko jedną Ziemię.

W tym roku gospodarzem obchodów Światowego Dnia Środowiska będą Chiny, a ich temat to zanieczyszczenie powietrza. Szef chińskiej delegacji, wiceminister ekologii i środowiska Zhao Yingmin i zastępca dyrektora wykonawczego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska Joyce Msuya podkreślają, że co roku 7 milionów ludzi ponosi skutki zanieczyszczenia powietrza, z czego 4 miliony mieszkają w regionie Azji i Pacyfiku.

Rządy, przemysł, społeczności i obywatele są zaproszeni do udziału w wydarzeniach, konferencjach i seminariach w celu poznania możliwości, jak energia odnawialna i zielone technologie rzeczywiście mogą poprawić jakość powietrza w miastach i regionach na całym świecie. Główne wydarzenia odbędą się w Hangzhou w prowincji Zhejiang.

Chiny pokazały swoje wielkie przywództwo w radzeniu sobie z zanieczyszczeniem powietrza na poziomie krajowym, zobowiązując się do promowania elektrycznego transportu publicznego. Organizując Światowy Dzień Ochrony Środowiska 2019, pokazują swoje zaangażowanie i wysiłek na rzecz ekologicznego postępu. My też na swój sposób możemy od razu coś zrobić. Na przykład poprzez dzielenie się informacjami o wydarzeniach organizowanych na ten dzień w mediach społecznościowych używając oficjalnego hashtaga #BeatAirPollution. Budujmy lepszą przyszłość i chrońmy to, co jest „tylko jedną ziemią”.