Etyczne zakupy

Każda pora roku budzi potrzebę uzupełnienia garderoby odpowiednią do warunków pogodowych. Rozpoczyna się więc bieganie więc po sklepach, szukanie nowych trendów, interesujących krojów i przede wszystkim atrakcyjnych cen, by zaprezentować się modnie. Zdajecie sobie jednak sprawę, że stylizacja manifestuje nie tylko gust i znajomość trendów? Każde ubranie ma jakąś historię swego powstania, a jego wybór świadczy nie tylko o statusie materialnym, ale też o poglądach, wyznawanych wartościach i zaangażowaniu.
Bo właśnie o świadomą postawę w trakcie zakupów chodzi. O to, by nasze decyzje zakupowe nie szkodziły naturalnemu środowisku i nie wpływały na sytuację materialną innych. Zapytacie, jak zakup spodni może wpływać na cokolwiek poza wyglądem. Poznajcie kilka zasad etycznych zakupów:
1.    Nie kupujcie tanich, słabych jakościowo ubrań, które szybko nie będą nadawały do noszenia i powiększą ilość śmieci naszej planety. Lepiej postawić na jakość, nawet jeśli związane jest to z większymi kosztami. Unikajcie marek, które by obniżyć cenę, zmniejszają koszty produkcji, zmuszając szwaczki z Bangladeszu do pracy za głodową stawkę w katastrofalnych warunkach i wykorzystując do niej dzieci.
2.    Nie trzymajcie się kurczowo krótkotrwałych trendów, które znikają po jednym sezonie. Możecie po nich zostać ze sztucznym futrem w kolorze chabrowym. Stawiajcie na klasyczne, uniwersalne wzory, które będziecie mogli nosić przez kilka lat.
3.    Wybierajcie lokalnych producentów. Wspieracie w ten sposób lokalną gospodarkę i zmniejszacie ilość zanieczyszczeń emitowanych przy transporcie z odległych zakątków świata.
4.    Przy wyborze przyglądajcie się producentom. Ważne, czy wspierają akcje charytatywne, czy posiadają certyfikaty np. Fairtrade (sprawiedliwy handel), Vegan Society (produkt wolny jest od materiałów pochodzenia zwierzęcego oraz nietestowany na zwierzętach) lub Oeko-Tex® Standard 100 (bezpieczeństwo wyrobów włókienniczych dla człowieka).
5.    Zainteresujcie się alternatywnymi rozwiązaniami. Czy tylko skórzane buty i puchowa kurtka gwarantują ciepło zimą? Wielu producentów reprezentujących etyczną produkcję korzysta z materiałów roślinnych takich jak naturalny korek i guma, ekologiczna bawełna, bambus, len czy konopie, oraz z tworzyw pochodzących z recyclingu.
6.    Zaprzyjaźnijcie się z second-handami - przyczynicie się do zmniejszenia ilości odpadów.
7.    Nie wyrzucajcie starych ubrań do śmietnika, oddajcie je organizacjom charytatywnym lub znajomym.
8.    Spróbujcie podejść kreatywnie do odzieży, którą posiadacie. Moda z upcyclingu staje się coraz popularniejsza, spróbujcie jej i zamiast kupować nową spódnicę zróbcie ją ze starej sukienki.
9.    I najważniejsze - bądźcie świadomi, rozsądni, dociekliwi i nieobojętni. Od tego zależy przyszłość następnych pokoleń i naszej planety.