Balkon na wiosnę

Po długiej zimie czas wyjść na świeże powietrze. Szczęśliwi ci, którzy posiadają ogrody, do których wraz z coraz wyższą temperaturą będą przenosić życie rodzinne. Mieszkańcy bloków i kamienic nie mają jednak powodu do narzekań. Funkcjonalnie urządzony balkon, ozdobiony przez kwiaty sezonowe może stać się oazą mieszczuchów, ich miejscem relaksu po pracy, pierwszej porannej kawy, małego przyjęcia dla przyjaciół. Pora zatem przystąpić do działań, które zmienią nasz balkon w namiastkę ogrodu.
Sprzątanie - rzecz podstawowa, zawsze uwzględniana w planie wiosennych porządków - umycie okien, balustrad, podłogi, starych doniczek to bardzo ważny wstęp do aranżacji balkonu. Jeśli nie decydujecie się na żadne zmiany meblowe - pora na odświeżenie krzeseł i stolika, nowy kolor będzie wspaniałym ożywieniem wystroju.
Meble - jeśli jednak czas na zmiany, polecamy prosty i tani sposób pozyskania oryginalnych mebli. Na balkonie świetnie sprawdzają euro palety lub skrzynki ogrodnicze. Oczyszczone papierem ściernym i pomalowane na ulubiony kolor mogą stać się doskonałymi siedziskami i stolikiem w stylu rustykalnym. Pamiętajcie tylko o wygodnych i miękkich poduchach, najlepiej w takich kolorach, w jakich wybierzecie doniczki. Jeśli macie miejsce, nie zapomnijcie o leżakach.
Oświetlenie - nie ma nic przyjemniejszego niż spotkanie z przyjaciółmi pod rozgwieżdżonym niebem. Gwiazdy jednak nie dają zbyt wiele światła, dlatego warto pomyśleć o klimatycznym oświetleniu: o orientalnych lampionach podwieszonych lub postawionych na parapecie, solarnych lampach w kształcie kuli, świecach o różnych kształtach i kolorach. Dobrze sprawdzają się również łańcuchy lampek, podobne do tych używanych na choince.
Rośliny - to clou balkonu, bez nich balkon będzie nudny i smutny. Przy małej przestrzeni warto zdecydować się na rośliny bluszczowe, które zajmują mało miejsca, ale pięknie ozdobią balustradę i ściany. Ważny jest również dobór doniczek, można wybrać różne kolory i kształty, można je również samodzielnie przystroić np. obwiązując je sznurkiem. Funkcje doniczek mogą pełnić wiklinowe skrzynki, wazony, blaszane konewki. Jeśli zdecydujecie się na tuje, malowniczo wyglądają w drewnianych skrzyniach. Nic jednak nie może się równać z wiosennymi kwiatami, które prezentują się wyjątkowo świeże i kolorowo. Bratki, stokrotki, pierwiosnki, narcyzy czy hiacynty będą wyjątkową ozdobą Waszego balkonu.

Słonecznej wiosny na balkonie.