Dekoracje świąteczne z recyclingu

W okresie przedświątecznym wszystkich ogarnia gorączka zakupów. Prezenty, produkty spożywcze, dekoracje i zabawne gadżety – święta mają swoje wymogi. Zachwycając się uroczym stroikiem świątecznym, pomyślcie chwilę nad tym, jak został wyprodukowany. Nagrodę World Press Photo w 2015 r. zdobyło zdjęcie przedstawiające pracowników fabryki ozdób świątecznych. Autor zdjęcia Ronghui Chena wykonał je w jednym z 600 zakładów w Yiwu pod Hongkongiem, które produkują 60 procent wszystkich dekoracji sprzedawanych na świecie. Ich pracownicy pracują 7 dni w tygodniu, po 12 godzin, a przed oparami kleju, lakieru i plastiku chronią ich prowizoryczne maski oraz nakrycia głowy - jak na ironię - w kształcie czapek Mikołaja. 
Niemal każdą zakupioną bombką wspieramy więc tak zorganizowaną produkcję. W tym roku może być jednak inaczej.
Podarujmy rzeczom drugie życie i własnoręcznie wykreujmy ozdoby świąteczne z nadających się jeszcze do użycia przedmiotów. Mogą to być rolki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym Regina, sznurki, stare płyty CD, gazety, żarówki, patyczki po lodach, słoiki oraz plastikowe i szklane butelki. Warto je zbierać cały rok, by wykorzystać przed świętami. Jak?
 Oto kilka pomysłów:
-    Ze starych płyt CD można zrobić bombki. Płytę tniemy na małe kawałeczki, które naklejamy na styropianową lub plastikową kulę za pomocą kleju na gorąco. Wzór jaki powstanie zależy tylko od waszej inwencji, a bombka będzie pięknie migotać.
-    Piękne bombki można stworzyć z żarówek. Na ich powierzchnię nakładamy klej, a następnie obsypujemy brokatem, cekinami, ewentualnie przyklejamy kawałki kolorowych materiałów, sznureczki lub kolorowe wstążki.
-    Ze słoika może powstać piękny lampion na stół. Wsypujemy do słoika kaszę, ryż, koraliki, kolorowe guziki, kamyki, goździki i wkładamy świecę.
-    Lampion można wykonać również z puszki, w ścianie której wycinamy otwory np. w kształcie choinki. Włożona do środka świeca będzie dawać piękny świetlny efekt. 
-    Z rolek po ręczniku papierowym Regina można zrobić kolorowy wieniec na stół, kalendarz adwentowy, zawieszki bombki, a nawet całą choinkę. 
Życzymy innych oryginalnych pomysłów i wspaniałych efektów pracy. 
Poza oryginalną ozdobą świąteczną otrzymacie coś jeszcze - satysfakcję, że zrobiliście coś dla natury i ekologii.