DIY- spinki do włosów

W życiu niewiele rzeczy jest pewnych. Ale z pewnością z nadejściem lata szaliki, czapki i nauszniki lądują w szafie aż do jesieni.
Co to oznacza w praktyce? Że sezon koków, końskich ogonów, kucyków i warkoczy jest otwarty! Bocznych, duńskich, francuskich, kłosów i tak dalej!
Czy kiedykolwiek wyszliście z domu z ładną fryzurą nakrytą kapeluszem i szalikiem, który ociera ją cały czas? Rezultat: naelektryzowane włosy i bliżej niezidentyfikowane gniazdo, które dalekie jest od zaplanowanego wyglądu. Lato oznacza koniec tego koszmaru!

Fryzurami i wyglądem można się wspaniale bawić, zwłaszcza jeśli wykorzysta się do tego fantazję, nie tylko umiejętność zaplatania włosów w najrozmaitsze kształty. Włosy można upinać za pomocą spinek własnej roboty. Wiązanie ich bywa koniecznością, np. przy uprawianiu sportu, gotowaniu, sprzątaniu. Własnoręczna spinka jest jednym z wielu pomysłów na stworzenie czegoś pięknego, ale i przydatnego w codziennym życiu.
Nagrodą jest nie tylko to wyjątkowa rzecz, ale także świadomość, że zrobiło się coś pozytywnego dla środowiska, zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. Dlaczego? Ponieważ hasłem przewodnim naszej domowej produkcji spinek jest recykling!
Przejdźmy do konkretów!

Przede wszystkim ustalmy, co jest potrzebne: wstążki, spinacze do bielizny i spinki do włosów, guziki, emalia, gorący klej, igła i nić, nożyczki, skrawki materiału, nożyczki.
Dzięki tym materiałom możecie stworzyć wiele oryginalnych spinek do włosów. Zobaczmy, jakie.

Prosta spinka z kokardką
Odmierzcie kawałek wstążki dwa razy dłuższy niż zaplanowana spinka do włosów plus kilka centymetrów. Zróbcie z niej pętlę tak, by końce zachodziły na siebie około 1cm. Następnie zawiążcie nitkę pośrodku i odetnijcie nadmiar. Wytnijcie drugi, mały kawałek wstążki, który zakryje tylko to miejsce. Fajniej, jeśli macie inny kolor! Owińcie środek nowym kawałkiem wstążki i przyklejcie kroplą gorącego kleju do spinki. Niech schnie przez pół godziny i gotowe!

Płaska spinka z guzikiem
Weźcie klasyczne spinki do włosów. Następnie zgodnie z fantazją przyklejcie do nich wybrane guziki gorącym klejem. Symetrycznie, jeden po drugim, w tym samym kolorze lub w rozmiarze. Krótko mówiąc, zielone światło dla wyobraźni!

Jeśli jesteśmy przy oryginalnych pomysłach - dlaczego nie użyć krawata do upiększenia swojej fryzury? Dostępnych jest wiele wzorów, od klasycznych pasków lub barwnych krawatów po te bardziej ekscentryczne z ciekawymi wzorami. Nie nadają się na lunch biznesowy, dlatego leżą zapomniane w szufladzie, ale są idealne do dodania dodatkowego akcentu do fryzury. Podstawą jest fryzura, najlepiej niechlujny kok, który podtrzymujemy krawatem, tak samo jak w przypadku bandany lub szalika. Załóżcie krawat wokół głowy i zawiążcie z boku głowy, przed uchem. Aby utworzyć efekt „dziobu”, należy wiązać końce co najmniej dwa lub trzy razy i pozostawić dwie „zakładki” po bokach.

Wreszcie, jak zrobić kwiatową spinkę do włosów? Będziecie potrzebować skrawków tkaniny, igły i nici, szczypiec, gorącego kleju i gumki. Wytnijcie paski materiału o szerokości od 3 do 4 centymetrów. Teraz pośrodku paska poprowadźcie igłę tak, aby złożyć tkaninę paska jak akordeon. Dodawajcie nowe paski tą samą metodą. Za każdym razem, gdy dodacie nowy, umieśćcie go prostopadle do poprzedniego, tworząc krzyż. Po osiągnięciu pewnej liczby pasków, powiedzmy 5 lub 6 połączcie je nitką. Zszyjcie wszystkie warstwy raz lub dwa razy, aby dobrze je zabezpieczyć! Być może będziecie musieli użyć szczypiec (zastanawialiście się, do czego służą, prawda?), aby ułatwić przejście igły. Zwiążcie węzeł, aby utrzymać wszystko na swoim miejscu, użyjcie kleju, aby przymocować do spinki, na gumce lub opasce. Gotowe!

To tylko kilka przykładów, ale jest wiele pomysłów. Pamiętajcie, że fantazja nie zna granic ani reguł!