Jak usunąć plamy z dywanu

Element dekoracyjny, a może wręcz mebel? Starannie dobrany dywan jest w stanie upiększyć, ogrzać i zharmonizować każdy pokój w domu. Niestety, ma on jednak kolosalną wadę: jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany i często czyszczony staje się siedliskiem włosów, sierści zwierzęcej, wilgoci, kurzu i roztoczy. Dlatego dobrym pomysłem jest codzienna pielęgnacja przy pomocy odkurzacza, szczotki do dywanów lub miotły z sorgo (rodzaj rośliny - zboże).

W przypadku plam na dywanie sposób czyszczenia zależy przede wszystkim od rodzaju tkaniny, z której dywan został wyprodukowany. Jeśli jest on z bawełny, to po prostu dobra pralka i suszenie na słońcu. W przypadku plastiku - rozcieńczamy wybielacz i w rękawiczkach czyścimy powierzchnię przez kilka minut. Usuwa większość plam, nawet pleśń. Pamiętajcie, aby spłukać dywan bardzo dokładnie wodą.

Jeśli jednak dywan jest zabytkiem lub cennym elementem, zalecamy oddanie go w fachowe ręce do firmy zajmującej się profesjonalnie praniem dywanów. Stosują oni detergenty odpowiednie do materiału dywanu i rodzajów zabrudzeń.

W przypadku dywanu z wełny lub włókien syntetycznych rodzaj czyszczenia zależy od rodzaju plam.
Oto niektóre z najczęstszych:

- kawa lub wino: płynna gliceryna rozcieńczona w wodzie (należy ją wylać na szmatkę lub listek ręcznika papierowego Regina i delikatnie pocierać plamę), można też użyć ciepłej wody z kilkoma kroplami amoniaku, postępując tak samo jak w przypadku gliceryny.

- smar: ostrożnie posypać plamę talkiem i szorować szczotką, aż do całkowitego usunięcia, a następnie pocierać pozostałość kilkoma listkami papieru Regina nasączonymi trójchloroetylenem (należy zachować szczególną ostrożność!).

- wosk: poczekajcie, aż zastygnie, usuńcie małym nożem, a następnie przykryjcie pozostałości pergaminem i przejedźcie szybko kilka razy gorącym żelazkiem.