Komary? Naturalne środki odstraszające.

Kiedy nadchodzi lato, jesteśmy spragnieni wakacji, opalania się i relaksu w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Jest ciepło, czasem gorąco lub duszno, ale to wszystko jest mile widziane, szczególnie po długich zimowych miesiącach. Jest jednak aspekt lata, do którego nigdy się nie przyzwyczailiśmy,  anonsowany przez denerwujące brzęczenie, trudne do zzzniesienia ... komary! Te irytujące owady przychodzą wraz z upałem, ale są pewne sposoby, by się przed nimi chronić.
Przyciągamy je jako źródło dwutlenku węgla i potu. Komary zawsze wydają się wiedzieć, jak nas znaleźć.

Na rynku dostępne są liczne aerozole i odstraszające płyny, ale często są oparte na chemikaliach, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą zanieczyszczać środowisko.
Natura przychodzi nam na ratunek, oferując proste, skuteczne i przede wszystkim naturalnie środki przeciwko komarom. Najszybszym rozwiązaniem jest założenie moskitiery, przynajmniej po to, aby chronić się w domu, ale warto również otoczyć się roślinami odstraszającymi komary. Kierujące się zapachem komary nie lubią silnych woni lawendy, geranium, trawy cytrynowej, eukaliptusa, bazylii, rozmarynu, mięty, tymianku, nagietka i melisy. Takimi roślinami powinniśmy otaczać się w naszym domu, na tarasie i w ogrodzie, aby trzymać komary z daleka. 
Używajcie olejków eterycznych według tej samej zasady, są one bowiem uzyskiwane z roślin, które mają zapach nieprzyjemny dla komarów.  Odstraszająco działają te wykonane z cedru, cytryny, paczuli, kocimiętki, drzewa herbacianego i neem. Ta ostatnia roślina, pochodząca z Indii, jest również używana do celów kosmetycznych i jest jednym z leków stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej.
Jeśli jesteście fanem domowych deserów, możecie mieć laski wanilii w swoim domu. Potarcie nią skóry zagwarantuje Wam chwile spokoju na świeżym powietrzu nawet w środku lata nad wodą. Ten sam efekt można uzyskać wykorzystując liście arterii i bergamotki.
Alternatywą jest użycie świec - najbardziej popularne są te z cytronelią.
Sposoby naszych babć mogą okazać się bezcenne, są praktyczne i ekonomiczne oraz nadają się do otwartych i zamkniętych przestrzeni. Wystarczy położyć talerz lub szklankę zawierającą listek ręcznika papierowego Regina Blitz namoczonego w occie winnym, soku cytryny lub cebuli z goździkami, które wydzielają intensywny i odstraszający komary zapach. Konieczne jest również trzymanie się z dala od zbiorników stojącej wody w ogrodzie lub na tarasie, gdzie komary składają jaja (mogą złożyć ich setki!).
Rynny, a nawet miski naszych zwierząt powinny być regularnie czyszczone. Pamiętajcie również o pustych wiadrach i konewkach. A spodki pod doniczki? Ideałem byłoby ich całkowite wyeliminowanie, ale jeśli nie jest to możliwe, oto lekarstwo: miedź.
Druciki, płytki lub drobne monety należy umieścić w spodeczkach w ilości około 10 g na litr. W wodzie miedź utlenia się, co sprawia, że to miejsce staje się wrogie dla komarów i zniechęca je do składania jaj.
Ostatni, najskuteczniejszy środek oferowany przez naturę: nietoperze, które żywią się komarami. W ostatnich latach popularna stała się "nietoperzowa skrzynka”, niewielki domek przeznaczony na balkony i tarasy, który służy jako schronienie i gniazdo dla nietoperzy. Powinien on wisieć co najmniej 4 metry nad ziemią, w miejscu, które nie jest oświetlone w nocy.
Najlepszymi miejscami do powieszenia takiej skrzynki są zewnętrzne ściany domu, od strony obszarów zalesionych lub bezpośrednio w ogrodzie w sąsiedztwie roślin.