Niezbędne w domu

Od metody Konmari, po znacznie bardziej znaną metodę „decluttering” (usuwanie zbędnych rzeczy z przepełnionych, zagraconych miejsc) - istnieje wiele wskazówek ekonomii domowej, które pomagają odzyskać porządek w domu. Pomagają nam pozbyć się zbędnych rzeczy lub tych, które od lat nie są używane. Od książek po bibeloty, od filcowych swetrów po obrus po babci, którego nigdy nie używamy, ponieważ żadne pranie nie jest w stanie przywrócić godności rodzinnej pamiątce.
W końcu wszystkie przedmioty, które nas otaczają mają swój cykl życia: od przetwarzania surowców po utylizację, poprzez produkcję i użytkowanie. Istnieją produkty, takie jak gazety lub czasopisma, które mają krótki cykl życia (kilka dni lub kilka tygodni) i takie, które muszą być amortyzowane przez lata, jak na przykład samochód.
Są też inne, z którymi związani jesteśmy emocjonalnie, nawet jeśli są brzydkie, przeżarte przez mole, podziurawione, zmechacone, przebarwione, zrujnowane, połamane... po prostu nie możemy ich wyrzucić. Więc trzymamy je głęboko w szafach długie lata i nawet nie myślimy o tym, aby się z nimi rozstać na zawsze.
Alternatywnym rozwiązaniem usprawiedliwiającym ich byt jest próba ich przekształcenia w coś użytecznego, w rzeczy samej w podstawowe przedmioty przydatne w domu!

Stary sweter może stać się ubrankiem dla kubka (na zdjęciu), aby uniknąć poparzenia palców podczas picia gorącej herbaty lub opóźnić wystygnięcie. Można z niego wykonać również bransoletkę lub tzw. getry na ręce. Aby to zrobić, wystarczy użyć mankietów i rękawów swetrów, których rozmiar tak naprawdę nie ma znaczenia. Aby stworzyć bransoletkę: trzeba zwinąć kawałek rękawa swetra w oponkę do odpowiedniej grubości, a następnie zszyć nitką. W przypadku ubranka dla kubka trzeba pamiętać, aby z obu stron podszyć krawędzie, by uniknąć strzępienia.

Stary obrus można zamienić na podkładki pod talerze lub serwetę na stolik kawowy.

Wełniane rajstopy można łatwo przekształcić w wałki, osłonki chroniące przed zimnem i przeciągiem. Wystarczy obciąć nogawki, wypełnić je ścinkami materiałów, starą włóczką albo czymś, co mamy pod ręką i końce nogawek zawiązać na supeł.

Nienoszona biżuteria może być podstawą do stworzenia pięknych i super modnych biżuteryjnych rekwizytów do wykorzystania na co dzień. W jaki sposób? Bardzo proste! Aby zrobić bransoletkę, po prostu zbierzcie wszystkie niesparowane kolczyki i powieście je na łańcuszku wielkości Twojego nadgarstka. Wyjątkowy i kolorowy naszyjnik? Zbierzcie wszystkie kolorowe kredki, które znajdziecie w domu, a następnie potnijcie je na centymetrowe walce, zróbcie maleńką dziurkę w samym środku i nawleczcie na żyłkę. Et voilà, gotowe.