Wiemy, jak czyścić, ale jak je zrobić?

„Lustereczko, powiedz przecie, czyś jest najpiękniejsze w świecie?” Cóż, szło to trochę inaczej, ale ponieważ jest to sekcja przeznaczona dla prawdziwych miłośników „zrób to sam”, wariacje na temat są mile widziane!

Oczywiście, odpowiedź na pytanie w tytule brzmi tak, ponieważ to lustro „zrób to sam”! Czy kiedykolwiek myśleliście o stworzeniu go własnymi rękami?

Dawno, dawno temu... Wasza wyobraźnia i porady Reginy w Domu pomogą Wam zrobić własnoręcznie lustro, razem z dziećmi!

- Lustro ze srebrnego papieru: wytnijcie kawałek srebrnego papieru z arkusza aluminiowego o dowolnym rozmiarze.
Naklejcie go na ramę, którą zaprojektowaliście dla swojego lustra, możecie ją wyciąć w pożądanym kształcie ze sklejki lub tektury. Przyklejcie papier aluminiowy za pomocą gorącego kleju. A teraz przejdźcie do najlepszej części: udekorujcie ramkę! Brokatem, koralikami lub innymi dostępnymi ozdobami.

- Szklane lustro. Cięcie szkła wymaga dużych umiejętności. Jeśli nie jesteście pewni, czy dacie radę, zamówcie odpowiedni kształt szyby u szklarza.
Srebrzenie lustra jest procesem, dzięki któremu powierzchnia uzyskuje zdolność odbijania. Operacja ta jest wskazana nie tylko dla zniszczonego lustra, ale także dla każdego szkła. Oto lista potrzebnych składników:

- aceton w celu usunięcia srebrzystego i ochronnego lakieru
- woda destylowana do czyszczenia i jako składnik roztworu do pokrycia lustra
- alkohol do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni
- skóra zamszowa do wysuszenia i oczyszczenia powierzchni
- winian sodu, kwas azotanowy i amoniak razem z wodą destylowaną utworzą roztwór opisany powyżej
- azotan srebra

Przykryjcie blat kocem i umieśćcie szkło, które ma być lustrem. Szmatką nasączoną acetonem, a następnie kwasem azotowym (pamiętajcie o założeniu rękawiczek!), usuńcie folię ochronną i stare srebrzenie, a następnie wyczyśćcie je wodą destylowaną i alkoholem.

Teraz przygotujcie mieszaninę do posrebrzania: używając dozownika wymieszajcie 100 cl destylowanej gorącej wody, 0,25 g azotanu srebra, 10 g winianu potasowego. Drugi sposób to 1 litr wody destylowanej, 5 gramów azotanu srebra i amoniaku: mieszajcie je z sobą, aż zobaczycie, że na dnie osiada warstwa. Poczekajcie, aż się rozpuści, a następnie użyjcie mieszaniny.

Stiukiem dla producentów szkła (można go znaleźć w dowolnym specjalistycznym sklepie), wykonajcie ramę lustra i rozprowadźcie zamszem niewielką część roztworu. Następnie wlejcie cały preparat i odczekajcie co najmniej godzinę. Usuńcie pozostały płyn, wyczyśćcie wodą destylowaną i gotowe!

Aby chronić srebrną powierzchnię, którą otrzymaliście z takim wysiłkiem, zabezpieczcie wszystko warstwą szelaku. Teraz spójrzcie w lustro... jesteście usatysfakcjonowani?